Ta sympatyczna i często spotykana w Polskich domach jaszczurka pochodzi aż ze środkowo-zachodniej Australii, gdzie wygrzewa się na trawiastych sawannach. Jest zwierzęciem owadożernym, więc pożywi sie każdym rodzajem insekta, nie pogardzi też mniejszymi od siebie gryzoniami, lub zielonymi częściami roślin. Obecnie wyhodowano wiele odmian barwnych – pomarańczowych, żółtych, oliwkowych itd. W niewoli dożywa nawet 15lat – pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednie warunki. Nie jest a liście CITES, więc nie podlega rejestracji w Polsce.

Dorosłe agamy świetnie bedą czuć się w dużych terrariach, o szerokości minimum 120cm i wysokości ok 60cm, wyposażonych w ścianki i korzenie do wspinaczki oraz kryjówki. W jednym końcu terrarium należy zamontować żarówkę UVB o odpowiedniej mocy dostosowanej do wielkości jaszczurki i terrarium, w drugim lampke grzewczą nad przystosowanym miejscu, gdzie jaszczur mogłby się wygrzewać – tzw. wyspa grzewcza.

Podłoże dla agamy brodatej wbrew pozorem nie powinno byc piaskiem (ryzyko zaczopowania się piasku w przewodzie pokarmowym gada). Bezpieczne i łatwe do czyszczenia są papierowe nieperfumowane ręczniki, ale ze względu na swoją małą wartośc estetyczną mozna zmienić je na ściółkę z kukurydzy, lub odpowiedniej wielkości drewienka bukowe (do kupienia w sklepach zoologicznych).

Karmienie agamy brodatej nie powinno przysparzac problemów, jaszczurki te są tak żywotne i łakome, że bez problemu same ganiają po terrarium za pokarmem. Nalezy pamiętać, że najlepiej karmić gadzinę żywą karmówką, zakupioną u zaufanych hodowców (świerszcze z niehigienicznych warunków mogą zarazić jaszczurkę pasożytami). Typowymi insektami, jakie możma zaproponować swojemu podopiecznemu to świerszcze, karaczany, mączniki, drewnojady (po uprzedniej dekapitacji) – owady nie powinny być większe od głowy jaszczurki. Przed wrzuceniem insektów do terrarum można je podkarmić przez noc warzywami – na przykład marchewką – aby w momencie zjedzenia przed agamę miały większą wartość odżywczą. Powinno się również owady posypywać specjalnymi mieszankami wapnia i witamin (z zachowaniem odpowiednich proporcji) aby stale uzupełniać odpowiednie mikroelementy agamie brodatej.

Higiena agamy brodatej opiera sie na codziennym usuwaniu kałomoczu z terrarium, oraz regularnych kąpielach gada w ciepłej wodzie, kontrolowaniu częstotliwości wydalania kałomoczu i ogólnego stanu zdrowia.

Agamy brodate zdominowały ludzkie domy dzięki swojemu żywotnemu charakterowi, jest to zwierzę w mig pojmujące, że człowiek kojarzy się z pozytywnymi bodźcami (jedzenie), co manifestują między innymi uporczywym podążaniem za nami wzdłuż szybki terrarium 🙂

Tak jak każde żywe zwierzę, agamy brodate potrafią zachorować. Do najczęstszych spotykanych problemów u tych zwierząt należą zatkanie przewodu pokarmowego, pasożyty wewnętrzne, choroba metaboliczna kości, złamania kości, problemy ze skórą i oczami. Dlatego przed zakupem gada (najlepiej u dobrego hodowcy, gdzie mamy pewność że maluch jest dobrze zadbany) najlepiej zorientowac się, czy w naszej okolicy jest weterynarz, który może udzielić pomocy naszemu podopiecznemu.

Do profilaktyki naszej jaszczurki nalezy zaliczyc okresowe przeglądy, jak i badania kału (min raz na 3miesiące) pod kątem znajdujących sie tam pasożytów.

Leave a reply