Chcemy wyjechać na ferie zimowe, ale nie wiemy, co zrobić w tym czasie z naszym pupilem?
Wielu właścicieli ma taki kłopot jednak jest kilka rozwiązań w tej sytuacji. Są tacy, którzy rezygnują z wyjazdów, uważając, że dobro zwierzaka i jego samopoczucie jest najważniejsze.
To godna podziwu postawa i wykazanie się ogromną dojrzałością, ale nie musimy posuwać się do tak radykalnych kroków. Oczywiście wiele zależy od zwierzaka, ale jeśli zostanie w towarzystwie osób, które lubi lub zna, nie powinien bardzo przeżyć rozłąki. Zostawienie “Azora” właśnie z kimś z rodziny lub bliskich znajomych to najczęściej wybierana opcja.
Zamówienie do opieki kogoś obcego (hotel dla zwierząt) to już większy stres dla pupila, ale czasami nie mamy wyboru. Oczywiście zawsze możemy wyjechać na ferie zimowe razem z podopiecznym- jeśli tylko lubi przygody i podróże, wszystko powinno pójść dobrze.

♥Zwierzak u znajomych lub rodziny

Zawsze warto mieć kogoś sprawdzonego, kto ma dobrą ręką do zwierząt i zaopiekuje się naszym Azorkiem. Kogo warto wybrać? Przede wszystkim kogoś, kto go lubi. Osoba zajmująca się zwierzakiem z obowiązku to zupełnie co innego niż ktoś, kto darzy naszego pupila sympatią. Zostawiamy psiaka u osoby, która musi być też odpowiedzialna i nie zaniedba naszego futrzaka, będzie ponadto umiała zareagować, kiedy wydarzy się sytuacja awaryjna i konieczne okaże się zabranie zwierzaka do weterynarza. Wybierajmy osoby, u których panuje w domu względny spokój, czyli takich, które nie mają małych dzieci, mogących zamęczyć go nadmiarem uwielbienia, ale też innych zwierząt, z którymi nasz psiak może nie dać rady się dogadać. Jeśli to pierwszy taki „transfer” pupila na czas naszej nieobecności, trzeba zadbać o to, aby wcześniej zaprzyjaźnił się z osobą, która będzie jego opiekunem zastępczym na ten czas. Zaprośmy krewnego lub przyjaciela do domu, pozwólmy mu poprzebywać z psem, pobawić się z nim. Niech nawiąże się między nimi nić porozumienia i sympatii. Potem warto też zrobić odwrotny manewr – przyprowadźmy pupila chociaż godzinę wcześniej do zastępczego opiekuna i posiedźmy z nim trochę, zanim nie oswoi się nieco z miejscem, z zapachami, głosami i wszystkim, co go otacza. Opiekunowi koniecznie zostawiamy całe psie wyposażenie, czyli miski, karmę, ulubione zabawki. Warto też dać takiej osobie kontakt do weterynarza (na wszelki wypadek) oraz odłożyć pewną sumę pieniędzy, żeby opiekun nie miał problemów, gdy trzeba będzie jednak taką wizytę odbyć.

♥Jedziemy z czworonogiem na ferie

Chcemy wyjechać razem ze zwierzakiem na ferie zimowe?
Dlaczego by nie! Jeśli tylko nasz pupil zniesie podróż i przebywanie w obcym otoczeniu, nic nie stoi na przeszkodzie. Nigdy wcześniej nie zabieraliśmy go ze sobą? Obowiązkowo trzeba sprawdzić, jak reaguje na dłuższą podróż (czeka nas obowiązkowa rundka w samochodzie). Zakupmy też porządny transporter lub klatkę kenelową, którą przypniemy pasami bezpieczeństwa w aucie. Podczas takiej podróży warto robić postoje co maksimum dwie godziny, aby zwierzak się przewietrzył, zjadł coś, napił się i rozprostował łapy. Na miejscu obowiązkowo urządźmy mu kącik, w którym poczuje się jak u siebie, weźmy też wszystkie niezbędne akcesoria, numer do naszego weterynarza i zapas karmy. Jeśli wybieramy się do znajomych, koniecznie zapytajmy, czy nie będzie im przeszkadzała obecność zwierzaka (ktoś może mieć na przykład uczulenie), w przypadku wyjazdu do hotelu musimy mieć pewność, że akceptuje się tam obecność pupili. Wybieramy się w podróż za granicę? To już wyższa szkoła jazdy.
Nasz zwierzak powinien mieć ✅książeczkę zdrowia. A w niej wpisy dotyczące aktualnych i terminowo wykonanych szczepień czy odrobaczeń.
Powinien być ✅zachipowany, co pozwoli na sprawniejsze odnalezienie go w przypadku ucieczki. Jeśli jedziemy na ferie poza granice naszego kraju niezbędny jest aktualny i ważny ✅paszport zwierzęcia.
Przepisy odnośnie wywozu i wwozu futrzaków do krajów Unii Europejskiej oraz tych spoza Unii mogą się różnić od siebie w zależności od celu naszej wyprawy. Należy sprawdzić je wszystkie przed podróżą oraz przygotować odpowiednie papiery lub wpisy do książeczek zdrowia i paszportów.

♥Co zabrać na ferie z psem?

Dobre przygotowanie to podstawa każdego wyjazdu. W naszym bagażu powinna znaleźć się przede wszystkim
✅karma pupila, bo w miejscowych sklepie może nie być dostępna. To ważne, zwłaszcza jeśli pupil jest przyzwyczajony do jednego rodzaju karmy albo jest na specjalnej diecie, na przykład weterynaryjnej.
Na liście rzeczy do spakowania powinna znaleźć się także
✅obroża z identyfikatorem,
✅szelki i smycz,
✅miska na pokarm oraz wodę, a także
✅kaganiec,
✅zabawki,
✅koce,
✅legowiska.
Wyjazd to nie koniec dbania o naszego pupila więc środki i przybory do pielęgnacji futra oraz szczoteczka i pasta do zębów też musi się znaleźć w torbie podróżnej. Jeżeli zamierzamy spędzać dużo czasu w terenie, a pupil nie ma ciepłego podszerstka, warto pomyśleć też o ubraniach dla psa.
Ciepły sweter na mroźne dni lub kurtka na deszcz i śnieg powinny mu pomóc w trudnych warunkach. Pamiętajmy też o preparatach nawilżających i ochronnych do psich łap, które chronią opuszki przed przesuszeniem i otarciami. Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie weterynaryjnej apteczki pierwszej pomocy dla naszego pupila. Warto wraz ze swoim weterynarzem stworzyć listę preparatów oraz materiałów co powinno się w niej znaleźć.
Na pierwszym miejscu zapas leków dla naszego pupila jeśli musi przyjmować je na stałe, leki na chorobę lokomocyjną,
✅leki przeciwbólowe oraz
✅rozkurczowe.
Dobrze aby w apteczce znalazły się również
✅preparaty przeciwbiegunowe oraz
✅probiotyki w razie dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
W apteczce powinny się również znaleźć
✅woda utleniona,
✅ostre nożyczki,
✅jałowe bandaże oraz kompresy,
✅plastry w rolce,
✅gaza w razie jakiegoś urazu.

Skontaktuj się z nami w wygodny sposób:
📞576139999
📧kontakt@proanimalium.pl
📲www.przychodnia-weterynarz.pl/umow-wizyte/
📌Tarnowskie Góry, ul. Piłsudskiego 13

Leave a reply