Fizjoterapia

Najczęstszymi zmianami chorobowymi wywołującymi ból są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa. Niestety właściciel dowiaduje się o nich najczęściej przypadkiem podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej czy klatki piersiowej.

ZOOFIZJOTERAPIA

Nasi psi i koci pacjenci to prawdziwi twardziele. Wiele z nich nie okazuje objawów bólowych. Czujni opiekunowie zauważają, że ich podopieczni wykazują mniejszą chęć do biegania, skakania, chodzenia po schodach, wstawania z pozycji leżącej czy zwyczajnie posmutnienie. Każdy z tych objawów powinien nas zaniepokoić, gdyż zmiany postępują a wraz z nim ból. Wówczas terapie, które mogłyby być krótkie znacznie się wydłużają a wraz z czasem koszty.

W leczeniu zmian zwyrodnieniowych najważniejsze jest zapobieganie nawrotom choroby i jej postępującemu charakterowi. Ogromne znaczenie ma wtedy fizjoterapia, której celem będzie ograniczenie bólu i przyspieszenie procesów regeneracyjnych a po okresie ograniczenia ruchowego, odbudowa masy mięśniowej i siły mięśni. Rehabilitacja ma również znaczenie po leczeniu operacyjnym. Zabiegi fizykalne i kinezyterapia znacznie przyspiesza rekonwalescencje pacjentów. Istotne znaczenie ma wcześniejsza ma wcześniejsza diagnostyka. Dopiero trafnie postawiona diagnoza daje szanse na ustalenie w pełni skutecznego planu terapeutycznego. Dlatego tak ważna jest współpraca lekarza weterynarii z fizjoterapeutą.

Do wykonywanych przez fizjoterapeutę zabiegów należą masaż, dzięki któremu dochodzi do miejscowego rozszerzenia naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz oddziaływanie, między innymi na układ nerwowy, a także zabiegi fizykalne. Efekt ich działania utrzymuje się przez dłuższy czas.

Należą do nich magnetoterapia, która może być stosowana w stanach ostrych, może być wykonywana przez gips, bandaż czy wszczepionych implantach metalowych. Doskonale sprawdza się przy chorobach zwyrodnieniowych, procesach zapalenia stawów i tkankach okołostawowych oraz dyskopatii.

Laseroterapia to terapia pobudzająca mechanizmy naprawcze i regeneracyjne, usuwająca napięcia mięśniowe i ból różnego pochodzenia. Promienie laserowe wywołują efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwobrzękowy i regeneracyjny.

Kinezyterapia to ćwiczenia poprawiające równowagę, koordynację, propriorecepcje. Ważne jest, aby te ćwiczenia wykonywał fizjoterapeuta zwierząt, który ma wiedzę w doborze ćwiczeń.

Zadzwoń 576 13 99 99

Lub skontaktuj się za pośrednictwem poniższego formularza