Podczas corocznych wizyt kontrolnych u weterynarza należy zwrócić uwagę na:

Wykonanie pełnego badania klinicznego i dokładny pomiar masy ciała.Dorosłe koty mają tendencję do stopniowego zwiększania masy ciała. Należy bezwzględnie zwrócić uwagę właściciela na duże znaczenie odpowiedniego żywienia, które pozwoli na uniknięcie otyłości. Z drugiej strony niespodziewane lub zbyt duże zmniejszenie masy ciała jest jednoznacznym wskazaniem do wykonania pełnego badania klinicznego i badań laboratoryjnych.

Badanie w kierunku pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły, kleszcze, świerzbowce oraz podanie leków przeciwko zidentyfikowanym pasożytom.

Wykonanie badania kału w kierunku pasożytów wewnętrznych, szczególnie z rodzaju Giardia oraz odrobaczenie preparatem o szerokim spektrum działania.

Przepisanie leków oraz preparatów przeciwko dirofilariozie i przeciw pchłom.

Wykonanie rutynowych badań hematologicznych i moczu w kierunku zaburzeń określonych narządów.

Określenie zaburzeń tytmu serca przez wykonanie EKG.

Badanie oczu w kierunku jaskry, zaćmy i „suchego oka”.

Podanie szczepionek zgodnie z analizą ryzyka zakażenia określonym czynnikiem zakaźnym.

Dostosowanie żywienia do potrzeb zwierzęcia oraz wprowadzenie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zachęcenie właściciela do comiesięcznego obcinania pazurów i czyszczenia przewodów słuchowych.

Omówienie z właścicielem występujących u kota naturalnych zmian związanych ze starzeniem się oraz możliwości pojawienia się objawów klinicznych już istniejących zaburzeń czynności narządów, takich jak serce, wątroba, nerki oraz przewód pokarmowy, cukrzycy, nadczynności tarczycy, uogólnionego nadciśnienia oraz nawracających chorób skóry, oczu i uszu. Większość starych kotów będzie otrzymywała codziennie leki w związku z występującymi u nich chorobami, dlatego należy omówić z właścicielami sposób ich podawania i procedury uzupełniające związane z leczeniem, a także możliwości wzajemnego oddziaływania leków.

Leave a reply