Zbilansowana dieta szczeniąt to podstawa budowania zdrowego i silnego, psiego organizmu. Dlatego pokarm powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w ilości pokrywającej zapotrzebowanie dla danego psa, jego wieku, aktywności, stanu fizjologicznego.

                Prawidłowe żywienie to podstawa prawidłowego wzrostu i rozwoju.

U szczeniąt zapotrzebowanie energetyczne jest większe niż u psów dorosłych dlatego ważne jest, aby wybrana karma była dedykowana szczeniętom – zwykle będzie zawierała w nazwie „puppy”. 

Modele żywienia psów:

Karmy komercyjne:

-karmy suche

-karmy mokre

-karmy półwilgotne

Możliwe jest stosowanie diety mieszanej, czyli dodawanie karmy suchej do mokrej. Należy jednak pamiętać, że jeżeli producent karmy mokrej zaleca podanie 100g na dzień, a producent karmy suchej 80g to nie podajemy w ciągu dnia 180g karmy tylko 90g, ponieważ gdy nie zbilansujemy odpowiednio dziennej dawki, możemy się przyczynić do nadwagi zwierzęcia, a co za tym idzie do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

W przypadku występowania twardego kału należy rozważyć przejście na karmę mokrą.

Dieta BARF

                Dieta BARF opiera się na żywieniu surowym mięsem z podrobami(stanowią 15-25% dawki dziennej). W diecie tej ważna jest odpowiednia suplementacja. Poza białkiem znajdującym się w mięsie, ważne są też składniki takie jak witaminy czy minerały. To właśnie dzięki nim możemy zapewnić szczeniakowi odpowiedni rozwój. Niezwykle ważne jest zaangażowanie właściciela i czas, który mógłby poświęcić na przygotowanie posiłku. Bardzo ważne są regularne badania w celu sprawdzenia czy dana dieta jest odpowiednia dla danego zwierzęcia.

Dieta gotowana/gotowany BARF

Zasady żywienia są takie same jak w przypadku diety BARF. Jedynie co się zmienia to sposób przygotowania mięsa.

Zmiana karmy

Jeśli zmieniamy pokarm w obrębie karm gotowych (z jednej suchej na inną, z jednej mokrej na inną mokrą, z suchej na mokrą lub odwrotnie), to sprawdza się zasada mieszania: 

Pierwsze 3-4 dni podajemy 75% objętości porcji  karmy „starej” i 25% objętości porcji  karmy „nowej”. 

Kolejne 3-4 dni mieszamy karmy po 50% objętości porcji  karmy, 

Następne 3-4 dni podajemy 25% objętości porcji  karmy „starej” i 75% objętości porcji karmy „nowej”. 

Następnie przechodzimy w 100% objętości porcji  karmy na nową karmę. 

Czas, w którym mogą wystąpić niepokojące objawy, jest zmienny i może również zależeć od uwarunkowań osobniczych, jednak przyjmuje się, że najważniejsze jest pierwsze 14 dni. Warto również pamiętać, że im dłużej pies był żywiony jednym rodzajem karmy, dietą mało zróżnicowaną, tym dłużej może potrwać proces zmiany, przystosowania się organizmu do nowego pożywienia.

Nie podajemy:

-kości prasowanych

-kości

-czekolady

-rodzynek

-orzechów

-cebuli

-szczypiorku

-kiszonek w nadmiarze

-winogron

Jeśli szczeniak ma bardzo duży apetyt można „oszukiwać” go i w nagrodę podawać mu jego karmę, dzięki temu unikniemy ryzyka nadwagi w przyszłości.

                Jeśli zdecydują się Państwo na model żywienia BARF lub dietę gotowaną, ważny jest kontakt z dietetykiem weterynaryjnym w celu zbilansowania diety odpowiedniej dla Państwa psa. 

W naszej przychodni znajdziecie profesjonalną pomoc w zakresie żywienia.

Jeśli masz kłopot w wybraniem odpowiedniej karmy dla Twojego psa, nie wiesz, która będzie najlepiej dopasowana do jego wieku, aktywności czy rasy – skontaktuj się z nami, pomożemy ☺ 

Leave a reply