
Koty z natury są zwierzętami bardzo czystymi. W większości przypadków właściwe nawyki higieniczne przekazywane są kociętom przez matkę w trakcie pierwszych tygodni życia każdego kociaka. Inaczej wygląda to w przypadku zwierząt, które trafiają do właścicieli nieoswojone lub nienauczone prawidłowego korzystania z kuwety.
W przypadku, gdy kocię nie zostanie nauczone korzystania z kuwety przez matkę to właśnie w gestii właścicieli leży nauka tej niezwykle ważnej w kocim życiu czynności.
Pozytywne skojarzenia
Pamiętajmy o nagradzaniu właściwego zachowania kota! W początkowym okresie niezbędne jest nagradzanie kota za pozytywne zachowania – może to być ulubiony przysmak lub zabawa/głaskanie w zamian za skorzystanie z kuwety. Co istotne – nie możemy karmić kota, gdy ten znajduje się w kuwecie, gdyż może to wpłynąć negatywnie na psychikę kociaka. Wynagrodzenie za poprawne skorzystanie z kuwety powinno odbyć się po skorzystaniu z niej.
Obudzi to pozytywne skojarzenia w naszym pupilu.
Kuwetowe wpadki
Niestety – musimy liczyć się z “kuwetowymi wpadkami”. Każdy proces wychowawczy wymaga czasu i
sumienności. Podobnie jest w przypadku nauki korzystania z kuwety, dlatego jeżeli zauważymy, że nasze zwierzę załatwi się poza kuwetą – zignorujmy ten fakt. Zakazane jest karanie zwierzęcia w takiej sytuacji. Jeżeli mamy możliwość – pozbierajmy odchody i włóżmy je do kuwety. Dzięki takiemu postępowaniu zwierzę z czasem zrozumie, iż kuweta jest jedynym miejscem, gdzie powinny się one znajdować.
Rozmiar ma znaczenie
Do nas – właścicieli – leży także dobór odpowiedniej kuwety. Dotyczy to zarówno typu, kształtu jak i wielkości kociej toalety.
Wymiary kociej kuwety muszą być dostosowane do wielkości zwierzęcia. Dotyczy to nie tylko szerokości i długości, ale również wysokości wejścia do kuwety. Jeżeli zaobserwujemy trudności w dostaniu się kociaka do kuwety można wspomóc się tymczasowymi schodkami, które pomogą zwierzęciu w wejściu do niej.
Standardowo rozmiary kuwet są w większości przypadków zbliżone. Jeżeli nasz pupil jest dużym kotem musimy wybrać odpowiednio dużą kuwetę – tak, aby zwierzę mogło do niej swobodnie wejść i przybierać odpowiednie pozycje w trakcie oddawania kału i moczu.
Otwarta czy zamknięta?
Do wyboru mamy zasadniczo dwa typy kuwet – otwarte oraz zamknięte. Zazwyczaj wybór należy do właściciela i jest podyktowany względami higieniczno-estetycznymi. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy kot toleruje każdy rodzaj kuwety. Jeżeli podejrzewamy, że nasze zwierzę nie lubi danego rodzaju toalety zmieńmy ją na inną.
W kuchni czy koło piorącej pralki?
Równie istotna jest lokalizacja kuwety. Ze względu na koci charakter powinna ona znajdować się w cichym i ustronnym miejscu. Zapobiega to powstawaniu strachu i negatywnych skojarzeń z kuwetą i pozwala zwierzęciu na odrobinę intymności.
Z uwagi na fakt, że koty nie załatwiają potrzeb fizjologicznych w miejscu jedzenia, kocia kuweta nie powinna także znajdować się blisko misek z wodą i pożywieniem.
Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniej kuwety na pozór wydaje się prosta. Niestety nawet w tak prostym procesie wiele rzeczy może pójść nie tak. Jeżeli wybierając kocią kuwetę napotkane zostaną trudności zachęcamy do konsultacji z lekarzem weterynarii lub behawiorystą.