JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO WIZYTY W PRZYCHODNI WETERYNARYJNEJ.

Każdy z nas życzyłby sobie, aby pacjenci nie wykazywali stresu przed wizytą. Niestety, nie ma możliwości zupełnego uniknięcia lęku. Postarajmy się jednak zminimalizować te nieprzyjemne emocje. Aby było to możliwe musi dojść do obustronnej współpracy i zaangażowania opiekuna czworonoga i nas – personelu medycznego 🙂

fot. Shutterstock


Na sposób zachowania zwierzęcia w gabinecie lekarskim ma wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest stan emocjonalny opiekuna. Jeżeli opiekun będzie zdenerwowany już w domu czy w drodze do przychodni a po przekroczeniu jej progu podniesie się poziom jego stresu, to z pewnością możemy się spodziewać pogorszenia samopoczucia zwierzęcia. Dlatego prosimy, abyście Państwo zastanowili się nad własnymi emocjami, nad tym, czy lęk zwierzęcia nie wypływa poniekąd z Państwa stanu emocjonalnego. Namawiamy aby przed wizytą wykonać telefon do przychodni i poinformować osobę w recepcji o lęku zwierzęcia przed lekarzem weterynarii, umówić się na konkretną godzinę, tak aby Państwa pupil nie musiał zbyt długo przebywać w poczekalni w towarzystwie innych zwierząt i dźwięków mogących potęgować stres. Z naszej strony, mogą mieć Państwo pewność, że cały personel będzie się starał, aby przeprowadzenie wizyty przysporzyło zwierzęciu jak najmniej nieprzyjemnych doznań i skojarzeń. Jednakże jak wiadomo, nie zawsze da się tego uniknąć i mimo wszystko niektóre nasze działania wiążą się z bólem. Dlatego też w przypadku czworonogów z dużymi lękami muszą być przygotowane niestandardowe procedury jak np. zastosowanie farmakoterapii, suplementacji przed wizytą lub poddanie zwierzęcia sedacji, czyli lekkiemu znieczuleniu, tak aby móc bezpiecznie dla niego i personelu przeprowadzić czynności, które mogłyby skończyć się traumą czy też wywołać zachowania agresywne.
Ponadto dla niektórych psów, których opiekunowie mają problem z opanowaniem stresu dobrym rozwiązaniem jest przekazanie zwierzęcia pod opiekę technika weterynarii i pozostawienie właściciela z kawą i ciasteczkiem, poza gabinetem.


Pamiętajmy, że możemy nauczyć zwierzaka właściwych relacji z przychodnią i jej personelem.

Im dokładniej zostanie przeprowadzona socjalizacja zwierzęcia, im więcej zostanie nauczony, tym łatwiej będzie mu poddawać się różnym zabiegom a praca lekarza będzie łatwiejsza. Należy rozpocząć od wypracowania w zwierzęciu pozytywnych skojarzeń związanych z gabinetem weterynaryjnym. Najlepiej rozpocząć, gdy zwierzę jest młode, w okresie intensywnej nauki i poznawania świata. Prosimy wówczas o odwiedzanie nas bez okazji, tak aby zwierz mógł nas poznać z tej najlepszej strony. Gdy czworonóg jest starszy postępujemy podobnie, choć może to zająć trochę więcej czasu.
Idąc czy jadąc z psem do przychodni warto również przejść się na spacer po takiej wizycie, wtedy pies szybciej zapomni o ewentualnym stresie a będzie pamiętał, że był na fajnym spacerku.

Leave a reply