Często słyszymy, że mój kot jest wredny- sika wszędzie, tylko nie do kuwety. Jednak my wiemy, że zwierzęta te manifestują w ten sposób, że coś im dolega. Posikiwanie może oznaczać, że kot jest chory, ma problem behawioralny, nie odpowiada mu kuweta bądź żwirek, czy też po prostu znaczy teren.
Jeśli nasz pupil nie jest wykastrowany i dojrzał płciowo, możemy zauważyć, że w różnych miejscach w domu, zwłaszcza przy rzeczach należących do kota, widoczna jest niewielka ilość moczu o bardzo intensywnym zapachu. Kiedy złapiemy winnego na gorącym uczynku zaobserwujemy, że kot najpierw obwąchuje wybrane miejsce. Następnie podnosi wysoko do góry drżący ogon i tupiąc tylnymi nogami oddaje kilka kropel moczu. Wydzielina zazwyczaj trafia na ściany, szafki, rzadko kiedy na podłogę.
Czasami zdarza się, że nasz kot jest brudaskiem. Wtedy też znajdujemy dużą ilość moczu na podłodze. Jednak takie zachowanie może świadczyć o tym, że kotu nie odpowiada kuweta, np. jest postawiona w złym miejscu, gdzie panuje za duże zamieszanie lub nie lubi tego żwirku. Bywa tak, że producenci zmieniają skład i akurat nasz kot uzna, że ta substancja mu nie odpowiada i nie będzie oddawał moczu do tej kuwety.
Warto też zaobserwować, czy w miejscu kuwety nie zostały użyte drażniące detergenty, które odstraszają kota.
Jeśli nasz kot od początku nie korzysta z kuwety, może się okazać, że nie jest nauczony do korzystania z kuwety, bo nikt go tego nie nauczył. Kocięta uczą się korzystać z kuwety przez obserwację matki i innych kotów mieszkających w domu. W tym przypadku rola nauki spada na nasze barki. Należy jak najczęściej wkładać kota do kuwety. Zwłaszcza po przebudzeniu i zjedzeniu posiłku. Możemy także wkładać go, gdy zaobserwujemy, że szuka spokojnego miejsca. Dodatkowo warto poruszać żwirkiem.
Kiedy wykluczymy wszystkie wyżej wymienione przyczyny, należy udać się do lekarza weterynarii, aby wykonać serię badań. Aby mieć pełną diagnostykę należy wykonać: badanie moczu, bakteriologiczne badanie moczu, USG pęcherza oraz nerek, morfologia oraz biochemia, hormony tarczycy oraz fruktozaminę. Przy starszych kotach warto wykonać dodatkowo RTG kręgosłupa.
Najlepszą opcją jest zwykłe zapalenie pęcherza. Zazwyczaj przechodzi po wprowadzeniu odpowiedniej antybiotykoterapii i leków przeciwzapalnych.
W przypadku, gdy parametry biochemiczne oraz pozostałe badania wskazują na nieprawidłową pracę nerek, leczenie zazwyczaj trwa do końca życia, a kot musi przyjmować leki oraz dostawać kroplówki. Należy wtedy być w stałym kontakcie z lekarzami weterynarii i wykonywać badania kontrolne. Poza leczeniem powinniśmy również zmienić dietę naszego pupila na specjalistyczną.
Periuria może być objawem cukrzycy. Jeśli zauważmy, że nasz kot ma nagle wzmoże pragnienie i częściej oddaje mocz, możemy podejrzewać tę właśnie jednostkę chorobową. Aby sprawdzić czy prawidłowo jest wydzielana insulina, powinniśmy kontrolować poziom fruktozaminy, która jest jedyną miarodajną dla nas informacją.
Jeśli zauważymy, że u naszego kota wzrasta apetyt, a spada masa ciała, dodatkowo zmienia się jego zachowanie, na bardziej agresywne, dodatkowo sierść staje się matowa i częściej oddaje mocz. Możemy podejrzewać, że nasz pupil cierpi na nadczynność tarczycy.
Zdarza się, że koty manifestują w ten sposób dolegliwości bólowe. W przypadku starszych kotów może to być objaw bolesności stawów, zwyrodnień, spondylozy itp. Po wdrożeniu terapii przeciwbólowej oraz fizjoterapii, zazwyczaj oddawanie moczu pojawia się przy ponownej bolesności.
O wszystkich zleconych badaniach zadecyduje lekarz weterynarii, po wstępnym badaniu klinicznym. Nie powinniśmy samodzielnie szukać choroby kotom!
Jeśli wszystkie badania okażą się prawidłowe, należy udać się z problemem do behawiorysty, ponieważ nasz kot nie radzi sobie z obecną sytuacją. Zwierzęta te są bardzo wrażliwe i nawet przestawienie szafki, może spowodować nadmierny stres i frustrację u naszego pupila.
W tej sytuacji powinniśmy przeanalizować czy coś się nie zmieniło w przestrzeni życiowej, czy sąsiedzi nie robią remontu, itp. Jeśli wiemy, że sytuacja jest chwilowa, można zastosować feromony do kontaktu np. Feliway lub Zensylk. Dodatkowo możemy podawać kotu preparat KalmAid, Kalmvet lub inne.
Należy pamiętać, że kuweta nie może być zbyt brudna, a żwirek rzadko wymieniany, bo może to zniechęcać pupila do korzystania z niej. Ale nie powinniśmy również podpadać ze skrajności w skrajność. Mocz jest bardzo ważnym wskaźnikiem dla Właścicieli, dlatego należy uważnie obserwować nasze kociaki, czy wszystko jest prawidłowe.
Leave a reply