Kupno z zarejestrowanej hodowli, a może adopcja ze schroniska?

Jedno jest pewne, każdy kot jako przyszły członek rodziny zasługuje na wszystko co najlepsze. Koci rekordziści dożywają do 20lat, a zwierzęta te przywiązują się do miejsc i lubią mieć ułożony harmonogram dnia. Wyznaczone godziny na zabawę, sen czy jedzenie są dla nich bardzo ważne, tak jak jakość ich pożywienia.

Na rynku mamy karmy suche oraz mokre. Nie każda z nich jest dobrym wyborem, gdy zrozumiemy, że kot jest mięsożercą. Najlepszym wyjściem wtedy jest udanie się do kociego dietetyka, który dobierze dietę pod naszego czworonoga. Również wybór misek nie jest tak oczywisty gdyż koty wolą płaskie i obszerne naczynia z których mogą pobierać pokarm czy wodę bez moczenia wąsów (wibrysów).

Kolejnym ważnym aspektem w życiu kota jest kuweta oraz żwirek. Jeśli Twój przyszły kot wcześniej przebywał w hodowli, fundacji lub schronisku, dowiedz się z jakiego podłoża korzystał i postaraj się zorganizować mu takie samo. Na ewentualne zmiany przyjdzie czas później, gdy zwierzak już się zadomowi. W pierwszych dniach będzie mu zdecydowanie łatwiej, jeśli zawartość kuwety będzie mu znana. Jeśli natomiast nie masz pewności, czy Twój kot wcześniej korzystał z kuwety, zacznij od drobnych sypkich żwirków maksymalnie przypominających piasek, unikaj natomiast podłoży zapachowych i grubych.

Zabawki oraz rośliny należy dobierać bardzo ostrożnie. Duża część roślin proponowanych dla kotów może spowodować zatrucie! Dlatego przed pierwszym spotkaniem z kociakiem sprawdź jakie kwiatki posiadasz w domu i czy mogłyby one zaszkodzić.

Natomiast zabawki dla kotów często posiadają elementy, łatwe do połknięcia dlatego każde odstające piórko czy sprężynka dla nas wyglądająca niewinnie powinna być zabezpieczona do takiego stopnia by interwencja weterynarza nie była potrzebna.

No właśnie- weterynarz, najlepszy taki, który zna naszego pupila jeszcze za czasów, gdy kociak był w brzuszku mamy. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego najlepszym wyborem będzie taki, który ma doświadczenie oraz empatię do zwierząt jak i ich właścicieli. Przecież, gdy choroba złapie naszego ulubieńca codzienny pobyt u weterynarza musi być czymś miłym dla nas i naszych milusińskich.

Równie ważne w codziennym życiu z kotem będzie dobrze przygotowane mieszkanie okna, drzwi balkonowe czy same tarasy powinny być zabezpieczone siatką dla kotów. Każda szczelina, dziura, a nawet kable powinny być odpowiednio sprawdzone. Natomiast właściciele którzy chcą aby koty wychodziły same muszą liczyć się z tym, iż takie koty żyją statystycznie o połowę krócej od kotów nie wychodzących. Brak informacji o lokalizacji, ilości zjedzonego pokarmu w ciągu dnia czy zimą problemu z temperaturą często kończą się chorobą, a nawet śmiercią pupila. Dla dobra kota, dobrym wyborem będą spacery na smyczy, które zapewnią bezpieczeństwo, wystarczającą ilość bodźców, a nam pozwolą w ciekawy sposób spędzić wspólny czas z członkiem naszej rodziny.

Leave a reply