W życiu każdego, nawet naszego kochanego czworonoga, rozpoczyna się proces utraty możliwości i sił witalnych, który nieuchronnie prowadzi do rozstania.

Jak szybko starzeje się pies?


Etap seniora, czyli psiego dziadka, rozpoczynać może się nawet w wieku 7lat. Zależeć będzie to jednak niewątpliwie od wielu indywidualnych czynników, takich jak np. wielkość i rasa psa – duże i olbrzymie psy żyją znacznie krócej od przedstawicieli psów ras małych – więc starzeją się wcześniej. Niebagatelną rolę odgrywa także styl życia, genetyka, odżywianie i prawidłowo prowadzona profilaktyka oraz regularne badania weterynaryjne, które powinny mieć miejsce minimum dwa razy w roku!
Tak samo jak my, psi staruszkowie potrafią być sprawni i pełni energii do końca swoich dni, inni natomiast są schorowani, bezsilni i osłabieni.
Pies wraz z wiekiem stopniowo traci zdrowie, energię życiową, ostrość zmysłów, czas reakcji ulega wydłużeniu, psiaki nie są w stanie zapamiętać niektórych wyuczonych umiejętności oraz zmniejsza się im zdolność do uczenia się nowych rzeczy. Ekstrakt z czarnej jagody pomaga w utrzymaniu funkcji poznawczych na dobrym poziomie.

Jakie zmiany możemy zaobserwować wraz ze starzeniem się naszego psa?

Dezorientacja – starszy pies spowalnia na spacerach, czasem nie reaguje na wołanie, w dzień śpi a w nocy chodzi po mieszkaniu, zapomina załatwić się na spacerze i robi “to” w domu. Odczuwa niepokoi w sytuacji rozdzielenia z właścicielem i natarczywie śledzi opiekuna, reaguje dezorientacją i lękiem w znanych mu sytuacjach lub otoczeniu, snuje się bez celu, blokuje się między meblami, staje po niewłaściwej stronie drzwi, patrzy tępym wzrokiem, nie rozpoznaje opiekunów, znajomych, nij reaguje na przywołanie lub zwrócenie uwagi na coś, drepcze w miejscu. Nie wiadomo czego dokładnie chce pies. 

Zmiany w środowiskowych i społecznych interakcjach. Pies może być agresywny, bardziej drażliwy/reaguje niepokojem irytacją, agresja wobec gości i innych zwierząt. Zmniejszone jest zainteresowanie głaskaniem, nie cieszy się kiedy podchodzimy, słabiej reaguje na powitania. 

Czasem potrzebna jest pomoc weterynarza, który odróżni starzenie się od zmian chorobowych.

Mylenie chorób ze starością jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które może skończyć się tragicznie! Często starość “obwiniana” jest za niechęć do aktywności czy też agresję, a takie objawy mogą wskazywać na np. stany zapalne stawów czy zaburzenia krążenia. Utrata apetytu może oznaczać choroby dziąseł i zębów. Reakcje zaskoczenia i agresję może powodować upośledzenie słuchu/wzroku (pies nie spodziewa się, że ktoś do niego chce podejść, bo go nie widzi/nie słyszy). Spadek lub wzrost wagi-mniejszy metabolizm, niechęć do jedzenia. 

Gdy twój pies się starzeje.

Zwracaj uwagę na samopoczucie i zachowanie czworonoga.
Dolegliwości bólowe wywołują zazwyczaj pewne nietypowe reakcje, których wczesne zauważenie i zdiagnozowanie może ułatwić proces leczenia. Jeśli twój staruszek zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle, wiedz, że coś się dzieje!

Zmień dietę na taką, która spełni jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze w tym okresie.
Przeprowadzono badania, w których dowiedziono, iż otyłe psy żyją aż o 2 lata krócej od psów z prawidłową masą ciała! Psy starsze mają o 25% mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne od psów w średnim wieku! Bogata w przeciwutleniacze, kwas liponowy, kwasy tłuszczowe omega 3, DHA i MCT , odpowiednio zbilansowana i zawierająca dobrze przyswajalne źródła energii (najlepiej przyswajalne białko pochodzi z ryb) karma dla starszego psa jest wyjątkowo ważna dla utrzymania zdrowia i dobrego funkcjonowania psa. Karmy takie mają zazwyczaj w nazwie słowo Senior. W ich składzie znajduje się więcej włókna, co umożliwia psu nasycenie się, przy jednoczesnym spełnieniu zapotrzebowania na kalorie. Za pomocą włókna możliwe jest kontrolowanie wagi naszego psa, gdyż już zawartość 10-12% włókna w karmie może zapobiegać otyłości, a 25-30% powoduje spadek masy ciała, w zbilansowanej karmie. Należy także kontrolować wapń i fosfor. Stosunek Wapnia do fosforu powinien wynosić około 1,3 : 1,0. Należy także ograniczyć sód i chlor, unikać niedoboru oraz nadmiaru żelaza, oraz zwrócić uwagę na miedź, której niedobór osłabia układ kostny! Seniorzy mają także większe zapotrzebowanie na witaminę K, B2 i B12 oraz A.

Dodatki, które mogą wpływać na opóźnienie procesu starzenia to także: Witamina E i C, Beta karoten, luteina, Polifenole, flawonoidy oraz Kwas alfa liponowy. Nie ustalono jednak optymalnej dawki tych dodatków.

Posiłki powinny być serwowane o równych porach, najlepiej podzielić je na 3 mniejsze porcje, a nie dawać jednej dużej. Jeśli pies nie pobiera wystarczającej ilości wody, warto zmienić karmę na mokrą. W przypadku, gdy pies ma problemy z apetytem, warto spróbować podgrzać karmę do temperatury 20-37 stopni Celsjusza. Suchą karmę można także dosmaczyć bulionem lub przecierem pomidorowym, pamiętając przy tym, że one także są kaloryczne i warto odjąć trochę karmy, by pies nam się nie zaokrąglił 🙂

Kontroluj stan zdrowia swojego pupila na regularnych wizytach u weterynarza.
Tak jak pisano wcześniej, regularne kontrole to takie, których cykliczność powtarzana jest minimum 2 razy w roku. Na takich kontrolach pies powinien być dokładnie zbadany klinicznie, oraz należy wykonać badania dodatkowe w postaci badań krwi biochemii rozszerzonej oraz morfologii. Dobre przychodnie weterynaryjne oferują specjalne pakiery dla psich seniorów, które dostarczą informacji na temat funkcjonowania organizmu a tym samym nie zdzierają na tym fortuny.

Warto zaglądać także psu w pyszczek, aby kontrolować stan uzębienia. Zdecydowana większość psów starszych boryka się z problemem kamienia nazębnego, który zbiera się przez lata wywołując stany zapalne dziąseł. W takim przypadku niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu sanacji jamy ustnej. Po takim zabiegu niebagatelną rolą jest właściwa pielęgnacja jamy ustnej, (którą należy tak na prawdę zacząć już na etapie szczenięcym) polegająca na szczotkowaniu zębów pastą przeznaczoną dla psów. Pomoże to przedłużyć czas pomiędzy kolejnymi zabiegami sanacji. Większość starszych psów jednak nie jest przyzwyczajana do wkładania plastikowego przedmiotu do jamy ustnej, i będzie protestować, bo po prostu nie jest do tego przyzwyczajona. Pomocną w takich przypadkach może okazać się pasta enzymatyczna, która często nie wymaga szczotkowania, a jedynie nałożenia na zęby psiaka niewielkiej ilości, którą to już sam pies liżąc jest w stanie wyczyścić sobie uzębienie. Świetnym sposobem jest także nałożenie pasty na gryzak, wtedy podczas zabawy pies w sposób mechaniczny oraz za pomocą ów pasty jest w stanie pozbyć się płytki nazębnej.

Może juz nie być tak sprawny jak kiedyś. Zwróć uwagę na to, że długie, aktywne spacery lub wyprawy w góry mogą nie być odpowiednie dla starzejącego się psiaka, gdyż mocno obciąża to jego organizm. Podczas hucznych imprez, remontu, czy nawet świąt, gdy wszyscy są podekscytowani i panuje ogólny rozgarbiasz, postaraj się zapewnić zwierzakowi spokojne miejsce, w którym będzie w stanie oddać się seniorowemu wylegiwaniu.

NIE ZAPOMINAJ JEDNAK O AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ!
Starzejący się piec potrzebuje odpowiedniej – w zależności od swoich możliwości – stymuacji ruchowej i psychicznej! Przychodzenie na komendę, podawanie łapy czy siadanie, a nawet tropienie, pozwolą psiakowi na zachowanie dobrej kondycji psychicznej.
Zrezygnujmy jednak z aportowania, podczas którego starszy pies może doznać poważnych kontuzji.

Idealnie, gdyby coroczne badanie kontrolne obejmowało:

Wykonanie pełnego badania klinicznego i dokładny pomiar masy ciała. Dorosłe psy mają tendencję do stopniowego zwiększania masy ciała. Należy także zwrócić uwagę na duże znaczenie odpowiedniego żywienia oraz regularny wysiłek fizyczny, które pozwolą na uniknięcie otyłości. Z drugiej strony niespodziewane lub zbyt duże zmniejszenie masy ciała jest jednoznacznym wskazaniem do wykonania pełnego badania klinicznego i badań laboratoryjnych.

Wykonanie pełnego badania klinicznego i dokładny pomiar masy ciała. Dorosłe psy mają tendencję do stopniowego zwiększania masy ciała. Należy także zwrócić uwagę na duże znaczenie odpowiedniego żywienia oraz regularny wysiłek fizyczny, które pozwolą na uniknięcie otyłości. Z drugiej strony niespodziewane lub zbyt duże zmniejszenie masy ciała jest jednoznacznym wskazaniem do wykonania pełnego badania klinicznego i badań laboratoryjnych.

Badanie w kierunku pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły, kleszcze, świerzbowce oraz podanie leków przeciwko zidentyfikowanym pasożytom.

Wykonanie badania kału w kierunku pasożytów wewnętrznych, szczególnie z rodzaju Giardia oraz odrobaczenie preparatem o szerokim spektrum działania.

Badanie przesiewowe w kierunku dirofialriozy, ehrlichiozy oraz boreliozy.

Wykonanie rutynowych badań hematologicznych i moczu w kierunku zaburzeń określonych narządów.

Określenie zaburzeń rytmu serca przez wykonanie EKG.

Badanie oczu w kierunku jaskry, zaćmy i „suchego oka”.

Podanie szczepionek zgodnie z analizą ryzyka zakażenia określonym czynnikiem zakaźnym.

Dostosowanie żywienia do potrzeb zdrowotnych zwierzęcia oraz wprowadzenie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Comiesięczne obcinanie pazurów i czyszczenie przewodów słuchowych.

Omówienie z właścicielem występujących u psa naturalnych zmian związanych ze starzeniem się oraz możliwości pojawienia się objawów klinicznych już istniejących zaburzeń czynności narządów, takich jak serce, wątroba, nerki oraz przewód pokarmowy, cukrzycy, uogólnionego nadciśnienia oraz nawracających chorób skóry, oczu i uszu. Większość starych psów będzie otrzymywała codziennie leki w związku z występującymi u nich chorobami, dlatego należy omówić z właścicielami sposób ich podawania i procedury uzupełniające związane z leczeniem, a także możliwości wzajemnego oddziaływania leków.

Leave a reply