Przed badaniem krwi

W naszej przychodni dysponujemy specjalistycznym sprzętem do badań krwi Idexx CatalystOne i ProCyte DX, dzięki którym możemy na miejscu uzyskać wyniki krwi w bardzo krótkim czasie, co w wielu przypadkach jest bardzo pomocne lub wręcz niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy.

Jak należy przygotować pupila do takiego badania?

Przede wszystkim, jeśli jest to kot czy pies – nasz czworonożny przyjaciel powinien być na czczo ok. 8-12 godzin. Nie ma natomiast potrzeby głodzić gryzoni, zajęczaków, gadów i ptaków. Zwykle przyjmuje się, że kolacja jest ostatnim posiłkiem, gdy pobranie krwi zaplanowane jest na następny dzień rano. Brak spożywania posiłków dotyczy jedzenia jak i dodatków typu smakołyki, kostki do czyszczenia zębów etc. Zwierzę może pić wodę w dowolnej ilości, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Konkretne badanie może wymagać innego przygotowania, bowiem w niektórych przypadkach lekarz prowadzący może wydać inne zalecenia.

Jeżeli planują Państwo wizytę w związku z występowaniem biegunki, wymiotów itd. prosimy o wcześniejszy kontakt z przychodnią w celu ustalenia ewentualnej głodówki, ponieważ w trakcie wizyty może okazać się konieczne wykonanie badań krwi.

Spożycie przez zwierzę pokarmów przed badaniem ma bezpośredni wpływ na jego wynik. Może bowiem okazać się on niediagnostyczny. Dodatkowe zagrożenie stanowi możliwość wystąpienia zbyt dużego stężenia trójglicerydów lub cholesterolu we krwi co powoduje, iż surowica staje się lipemiczna, co wyklucza możliwość jej zbadania. Konieczna jest wtedy ponowna wizyta wiążąca się z dodatkowym stresem dla zwierzęcia wynikającym z kolejnej wizyty w gabinecie i koniecznością ponownego pobierania krwi.

Podane zalecenia dotyczą planowanych wizyt. W przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia badanie może być wykonane w każdych warunkach.

Przed badaniem krwi

Krew pobiera się z różnych miejsc, w zależności od gatunku zwierzęcia. U psów, kotów, jaszczurek i świnek morskich krew pobiera się zazwyczaj z naczyń krwionośnych umiejscowionych na kończynach, u królików z naczyń na uszach, u szczurów z żyły ogonowej, zaś u żółwi – z zatoki podkarapaksowej.

W przypadku zwierząt owłosionych miejsce w okolicy żyły zostaje ogolone i zdezynfekowane przed zabiegiem. W uzasadnionych przypadkach (np. zwierzęta wystawowe) golenie danej okolicy może zostać pominięte o czym każdorazowo decyduje personel placówki w porozumieniu z właścicielem.

Samo pobieranie krwi jest zabiegiem mało bolesnym i względnie krótkim. Często dylematem jest to, czy właściciel musi być obecny przy pobieraniu krwi. Jeśli zwierzę zachowuje spokój przy badaniu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystko przebiegnie sprawnie. Jeżeli z jakiegoś powodu nie lubią Państwo widoku krwi lub denerwują się samym faktem zabiegu, to nie ma konieczności stresowania tym procesem samego siebie – a tym bardziej swojego przyjaciela, który chłonie nasze emocje niczym gąbka.

W takich przypadkach mogą Państwo poczekać w poczekalni. Zwierzęta mocno zestresowane bądź agresywne często są spokojniejsze, gdy właściciel nie jest obecny przy pobieraniu krwi. Wówczas mogą Państwo zostać poproszeni o opuszczenie gabinetu na czas badania. W niektórych sytuacjach konieczna może okazać się sedacja zwierzęcia. Wiąże się ona z podaniem leków uspokajających, które zmniejszając niepokój zwierzęcia pozwalają w szybszy i bezpieczniejszy sposób pobrać krew lub wykonać inne niezbędne procedury.

Po opuszczeniu gabinetu zwierzę zwykle ma założony opatrunek w miejscu wkłucia, który należy bezwzględnie ściągnąć po 15 min.