PRZED WYJAZDEM ZA GRANICĘ

Często posiadacze zwierząt domowych chcący podróżować za granicę ze swoim zwierzakiem napotykają problemy, które uniemożliwiają wyjazd psa czy kota. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w sprawnym załatwieniu formalności i umożliwią podróż z naszym pupilem.
Zasady wyjazdów do krajów należących do Unii Europejskiej są stosunkowo proste. Po pierwsze psy, koty oraz fretki muszą być oznakowane! Poprzez oznakowanie rozumiemy wszczepienie tzw. transpondera, czyli chipa lub oznakowanie za pomocą tatuażu.

Tatuaże były metodą identyfikacji zwierząt stosowaną do dnia 3 lipca 2011 r. Zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem przed ww. datą mogą być w dalszym ciągu przemieszczane zgodnie z obowiązującymi przepisami i takie znakowanie jest traktowane jako prawidłowe, jeśli w czasie podróżowania opiekun będzie posiadać dowód potwierdzający oznakowane tatuażem przed dniem 3 lipca 2011 r.

Drugim wymogiem, który zwierzę musi spełniać jest posiadanie ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z obowiązującym prawem zwierzęta na terenie UE muszą być szczepione regularnie.

W naszym kraju posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie minimum raz w roku. Warto pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach. Musimy wiedzieć, że pierwsze szczepienie psa uzyskuje ważność dopiero po 21 dniach od jego dokonania. Z tego powodu podróż ze zwierzęciem, które jest szczepione pierwszy raz musi być zaplanowana z odpowiednim wyprzedzeniem! Podobnie wygląda to w przypadku sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie zaszczepimy psa w ciągu roku od poprzedniego szczepienia. Wówczas takie szczepienie „po terminie” uznajemy za ważne dopiero, gdy upłynie 21 dni.

Po drugie różne kraje mogą mieć odrębne przepisy odnośnie kolejnych szczepień. W niektórych państwach dawki przypominające podaje się na przykład rzadziej niż raz w roku. Dlatego przed podróżą warto zapytać lekarza weterynarii czy szczepienie naszego zwierzęcia będzie ważne w kraju do którego chcemy podróżować w danym terminie.

JAK WYGLĄDA SPRAWA CHIPÓW?

„Chipowanie” wykonuje lekarz weterynarii po uprzednim zbadaniu zwierzęcia. Sam mikrochip to malutkie urządzenie wielkości ziarnka ryżu, które za pomocą specjalnej strzykawki wprowadza się pod skórę zwierzęcia w okolice lewej strony szyi.

Taka procedura trwa bardzo krótko – mniej więcej tyle co standardowy zastrzyk. Pomimo wielu obaw uspokajamy – igła stosowana w strzykawce jest niewielka, więc dla zwierzęcia jest to stosunkowo mało bolesne. Tak wszczepiony transponder warto później zarejestrować w jednej z wielu baz danych zwierząt (np. SafeAnimal). Jest to o tyle ważne, że chip, który pozostaje ze zwierzęciem do końca życia pozwoli w razie ucieczki naszego psa czy kota odczytać dane właściciela i skontaktować się z nim, co umożliwi szybki powrót zaginionego przyjaciela do domu!

Ostatnim krokiem, jaki należy podjąć przed podróżą jest skompletowanie dokumentów zwierzęcia. Takim dokumentem jest między innymi paszport, który należy mieć zawsze przy sobie, gdy chcemy podróżować poza granicę Polski z naszym pupilem. Paszporty wydawane są w gabinetach weterynaryjnych za opłatą a samo wyrobienie dokumentu zwykle odbywa się podczas jednej wizyty.
Niestety to nie wszystko o czym należy wiedzieć. Niektóre Państwa członkowskie Unii Europejskiej wymagają spełnienia dodatkowych wymogów takich jak na przykład stosowanie profilaktyki przeciwko tasiemcom. Taki obowiązek dot. m.in. Finlandii, Malty czy Wielkiej Brytanii.

Wszystko jest nieco bardziej skomplikowane, gdy zamierzamy podróżować ze zwierzęciem do krajów znajdujących się poza Unią Europejską (np. do Norwegii, na Ukrainę czy do Szwajcarii). Przepisy dotyczące przemieszczania zwierząt do krajów trzecich są odmienne w przypadku każdego z nich. Często wymagane jest wykonanie badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie lub wystawienie zwierzęciu odpowiedniego świadectwa zdrowia. Badanie poziomu przeciwciał wykonuje się na próbce krwi pobranej minimum 30 dni po szczepieniu. Dodatkowo w przypadku zbyt niskiego wyniku należy wykonać je ponownie po uprzednim szczepieniu. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednio szybkie zaplanowanie podróży naszego przyjaciela.
Pamiętajmy, aby od razu, gdy zapadnie decyzja o konieczności wyjazdu za granicę ze zwierzęciem zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który podpowie jakie kroki należy poczynić, aby podróż była możliwa i odbyła się bez zbędnych komplikacji.
Dodatkowo lekarz pomoże także w innych kwestiach związanych z wyjazdem jak np. rozważy dodatkowe szczepienia chroniące przed różnymi chorobami czy podpowie jak zabezpieczyć zwierzę na czas podróży.