Wczoraj naszym pacjentem była Gabi ❤– kundelek w typie jamnika, który przyszedł do naszej przychodni na zabieg stomatologiczny a dokładniej w celu usunięcia przetrwałych zębów mlecznych🦷.
📯Zęby mleczne powinny być wymienione na uzębienie stałe w wieku około 7-8 miesięcy.

Przetrwałe zęby mleczne – dlaczego nie wypadają❓
W szczególności predysponowane są psy ras miniaturowych, m.in. yorkshire terier, shihtzu, owczarek szetlandzki, chihuahua, pinczer i jamnik.
Obecnie za główną przyczynę występowania przetrwałych zębów mlecznych uważa się czynniki genetyczne.

Zaburzenie może dotyczyć całego pokolenia zębów mlecznych.
Najczęściej stwierdza się przetrwałe dolne i górne kły oraz siekacze.
Obecność przetrwałych zębów mlecznych najczęściej prowadzi do zakłócenia procesu formowania się rowka dziąsłowego w stałym zębie, powodując początek choroby przyzębia. Ponadto może dochodzić do urazów tkanek miękkich jamy ustnej oraz wad zgryzu. Nieprawidłowo ułożony stały kieł żuchwy powoduje urazy podniebienia twardego.
Stałe drażnienie tkanek miękkich jest przyczyną przewlekłego zapalenia, które może prowadzić do powstania przetoki ustno‑nosowej. Pojawienie się jednego lub kilku przetrwałych siekaczy mlecznych powoduje zaburzenie zgryzu nożycowego zębów stałych. Na uwagę zasługuje fakt, że przetrwałe zęby mleczne stanowią dodatkową
powierzchnię do akumulacji płytki bakteryjnej oraz mineralizacji na niej kamienia nazębnego. W konsekwencji dochodzi do zapalenia dziąseł oraz młodzieńczego zapalenia przyzębia.

📋Postępowanie lecznicze.
Wskazaniem do ekstrakcji przetrwałego zęba mlecznego jest jednoczesna obecność w tej samej lokalizacji zęba mlecznego i jego stałego następcy. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu należy podjąć po szczegółowym badaniu jamy ustnej. W przypadku znacznych wad zgryzu nie należy uwzględniać okresu wymiany poszczególnych zębów.

Skontaktuj się z nami w wygodny sposób:
📞576139999
📧kontakt@proanimalium.pl
📲www.przychodnia-weterynarz.pl/umow-wizyte/
📌Tarnowskie Góry, ul. Piłsudskiego 13

Leave a reply