Do Sylwestra jeszcze chwila, jednak już należy podjąć kroki, by Sylwestrowy hałas nie spędzał nam snu z powiek, a naszych pupili nie przyprawiał o zawał serca.

Na rynku dostępne jest wiele preparatów o działaniu relaksującym i uspokajającym, jednak niektóre potrzebują czasu, aby wpłynąć na organizm.

Dlatego konieczne jest podawanie ich z odpowiednim wyprzedzeniem!

Jeśli chcecie pomóc swoim zwierzakom za pomocą farmakologii, skontaktujcie się z lekarzem weterynarii w celu dobrania odpowiedniego preparatu – może to być tabletka, syrop, feromony a nawet obroża uspokajająca.

Kilka prostych porad, które poza środkami farmakologicznym pomogą przetrwać ten czas:

1. Spróbuj przystosować psa do nagłych, głośnych dźwięków

Od małego warto przyzwyczajać swoje zwierzę do głośnych dźwięków, aby w przyszłości zminimalizować strach, kiedy takie się pojawią. Sami lub z pomocą psiego behawiorysty możecie szkolić swoje zwierzę, np. przez odtwarzanie huków fajerwerek na głośniku, przez zapoznanie zwierzęcia z odkurzaczem, dźwiękiem upuszczanych na podłogę rzeczy – należy to jednak robić ostrożnie, aby nie spowodować traumy!

2.      Zmień harmonogram spacerów z psem

W ciągu dnia zapewnij zwierzakowi kilka dłuższych spacerów, aby ten mógł się zmęczyć. Ostatni spacer zaplanuj zanim zaczną się pierwsze wystrzały, czyli około godziny 19-20. Pamiętaj, aby pies był cały czas na smyczy, gdyż w przypadku wystrzału może się wystraszyć i bez namysłu uciec! Pamiętajmy też, aby nie zmuszać zestresowanego, zapierającego się psa do wyjścia na dwór.

3.      Upewnij się czy Twój Pupil jest oznakowany

W razie ewentualnej ucieczki pomoże to w odnalezieniu zwierzęcia. Oznakować zwierzę można za pomocą chipa, adresówki przypiętej do obroży czy lyssetki, którą dostaje się od weterynarza po zaszczepieniu na wściekliznę.

4.      Przygotuj mieszkanie

Przygotuj zwierzęciu cichy kąt, osłonięty z każdej strony, aby zwierzę miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Zamknij także okna i zasłoń rolety, aby ograniczyć hałas z zewnątrz oraz odbłyski fajerwerek.

5.      Przygotuj zabawki i zabawy

Doskonale sprawdzą się maty węchowe, zabawki interaktywne oraz poukrywane w różnych zakamarkach przysmaki. Zwierzę będzie miało zajęcie i przy okazji zmęczy się węszeniem.

6.      Zmodyfikuj posiłek

Zwierzę ze stresu może odmówić przyjęcia posiłku. Warto podać solidne śniadanie, jednak nie należy przesadzać, aby w późniejszym okresie połączonym ze stresem nie prowokować wymiotów. Jeśli zwierzę nie ma z tym problemu, posiłki powinny być podane tak jak zwykle, gdyż zmiana może niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie zwierzęcia.

7.      Najważniejsze – przygotuj się, aby odpowiednio reagować na zachowanie zwierzęcia

Pamiętaj, że zwierzęta czytają twoje emocje i chłoną je jak gąbka, dlatego twoja panika ma na nie bezpośredni wpływ. Postaraj się uspokoić i nie denerwować. W razie potrzeby skonsultuj się z psim behawiorystą.

Reasumując, jest wiele sposobów na pomoc zwierzęciu w tym ciężkim dla niego okresie.

Poniżej zamieszczamy kilka dodatkowych wskazówek:

  • 1. Nie próbuj nadmiernie pocieszać ani uspokajać psa, gdy ten wykazuje objawy lęku.

  • 2. Nigdy nie bij psa ani na niego nie krzycz to tylko udowodni mu, że jest czego się bać i w konsekwencji wzmocni niepożądane zachowanie.

  • 3. Jeśli spędzasz Sylwestra w domu lub jesteś obecny podczas burzy, staraj się wyglądać (nawet przesadnie) na zrelaksowanego i szczęśliwego. Możesz zacząć bawić się ulubioną zabawką psa (np. wspólnie z innym domownikiem) i poczekać na jego reakcję. Jeśli się przyłączy – to bardzo dobrze, jeśli nie – trudno, nie próbuj bawić się z nim na siłę.

  • 4. Fajerwerki i burza to nie tylko hałas – także błyski mogą niepokoić psa. Dlatego nawet na kilka dni przed Sylwestrem lub kiedy synoptycy przewidują burzę należy dokładnie zasłaniać okna. Możesz zaciemnić jeden pokój, w którym będzie przebywał pies – jeśli lubi szczególnie jakieś pomieszczenie w domu, właśnie je powinieneś wybrać. Jeśli twój pies mieszka na podwórku, zabierz go do domu lub zamknij w bezpiecznym pomieszczeniu. W miejscu, w którym przebywa pies, należy zadbać o specjalną kryjówkę, np. stół nakryty kocem.

  • 5. Od początku „sezonu fajerwerkowego” lub burzowego warto puszczać muzykę, zwłaszcza rytmiczną (basy, bębny) – będzie maskowała prawdziwe fajerwerki albo grzmoty. Możesz przyzwyczaić do niej psa już wcześniej, ale pamiętaj, aby go nie wystraszyć. Na początku puszczaj ją bardzo cicho, później możesz stopniowo zwiększać głośność, zawsze nagradzając zwierzę, jeśli zachowuje się spokojnie.

  • 6. Jeśli znasz kogoś, kto ma psa, który nie boi się fajerwerków, warto byłoby zainicjować spotkanie – najpierw na kilka dni przed Sylwestrem (zabawa, pieszczoty, smakołyki, wspólny spacer), a następnie w noc sylwestrową. Obecność drugiego, opanowanego psa może pomóc przezwyciężyć lęk u twojego psa. Badania naukowe wskazują, że „zaraźliwość” fobii to mit – występowanie nadwrażliwości na dźwięki u wspólnie mieszkających psów wynika z podobnych predyspozycji.

  • 7. Leki psychotropowe (np. alprazolam) należy podać, zanim zaczną się jakiekolwiek hałasy. W przypadku fobii fajerwerkowej terapię najlepiej rozpocząć w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a w przypadku fobii burzowej – zanim wyjdziemy do pracy w dniu, w którym przewidywane są wyładowania atmosferyczne.

Źródła: https://magwet.pl/

Leave a reply