Ropa w oku psa, jeśli nie towarzyszy innej chorobie może być sygnałem ostrzegawczym, który świadczy o infekcji lub stanie zapalnym. Może także występować jako objaw wtórny do choroby oka. Najczęściej powstaje w wyniku miejscowego procesu zapalnego, wikłanego przez bakterie.
Gromadzi się ona zazwyczaj w przyśrodkowym kąciku oka, bliżej nosa. Wskutek dużej wilgotności w tym obszarze może powodować przebarwienia sierści. Najczęściej ma kolor zielony, żółty, biały, i brunatny.
Przyczyny ropiejącego oka.
Krótkotrwały wysięk ropny może wystąpić przez pyłki (np. na spacerze), po kąpieli czy po pływaniu w brudnej wodzie.
Należy wtedy obserwować, czy u psa nie występuje bolesność oka, mrużenie, zamykanie oczu, światłowstręt. Można taką ropę usunąć za pomocą nasączonego solą fizjologiczną wacika.
Jeśli ropa nie pojawi się ponownie, nie powinno być powodów do obaw, jeśli jednak trwa to dłużej niż dobę, konieczna może okazać się wizyta u lekarza weterynarii.
Ropa w oku może pojawić się wskutek bakterii (np. tych, które fizjologicznie występują wokół oczu), wirusów (np. nosówka, herpeswirus), pierwotniaków przenoszonych przez kleszcze (np. babeszjoza, borelioza, erlihioza), alergie – najczęściej sezonowe na np. pylące rośliny, lub pokarmowe, choroby ogólne, które obniżają odporność organizmu, oraz nowotwory (np. niegroźne guzki na powiekach, które mechanicznie drażnią oko).
Ropa w oku może pojawić się także z powodu niedoboru filmu łzowego, urazu gałki ocznej, ciała obcego w oku, wrzodu rogówki, podrażnienia substancjami chemicznymi, jaskry, zatkania kanalików nosowo łzowych.
Warto także pamiętać o czynniku genetycznym, gdyż taki objaw często pojawia się u ras brachycefalicznych.
Leczenie uzależnione jest od badania okulistycznego, które wykonywane jest w przychodni weterynaryjnej. Uzyskujemy z niego informacje na temat pochodzenia ropy.
Najczęstszym badaniem jest test fluoresceiną, który ujawni na powierzchni oka zmiany takie jak zadrapania, wrzody, ciała obce w rogówce oraz sprawdzi, czy jest zachowana drożność kanalików nosowo łzowych. Często także pobiera się materiał do badania histopatologicznego lub posiew z antybiogramem.
Pamiętajmy, że zawsze trzeba zwracać uwagę na ropiejące oczy u psa.
Okłady z rumianku mogą nie pomóc i są przeciwwskazane. Mogą przedłużyć dyskomfort, jaki odczuwa pupil.
Najlepszym wyjściem będzie kontakt z lekarzem weterynarii!
Źródło: www.cowsierscipiszczy.pl/ropa-w-oku-psa/
Leave a reply
Leave a reply