.

Budowa stawu

Staw jest ruchomym połączeniem dwóch lub więcej elementów układu kostnego.

Dzielimy je na proste i złożone. Dzięki nim szkielet jest w stanie wykonywać ruchy, być elastyczny,

a także umożliwiają wzrost.

Różne rodzaje stawów pozwalają na różny ruch w różnych osiach. Dzielimy je na:

  1. kulisty (staw ramiennu, staw biodrowy)
  2. elipsoidalny (staw promienowo-nadgarstkowy)
  3. siodełkowaty (staw śródręczno-nadgarstkowy kciuki)
  4. zawiasowy (część ramienno-łockiowa stawu łokciowego)
  5. obrotowy (część promieniowo-łokciowa stawu łokciowego)

Staw składa się z powierzchni stawowej, czyli główki i panewki stawowej; torebki stawowej (otacza cały staw) oraz jamy stawowej. Może zawierać więzadła stawowe, obrąbek stawowe, łąkotki, kaletki maziowe, trzeszczki, kosmki maziowe oraz fałdy maziowe. Ze względu na inne zadania biologiczne, poszczególne stawy mają odmienną budowę oraz ruchomość.

Jak pracuje staw?

Wewnętrzna warstwa (maziowa) tzw. błona maziowa znajdująca się wewnątrz torebki stawowej, jest bardzo cienka i delikatna, wytwarza ciecz, tzw. maź. Zawiera ona cząsteczki tłuszczu i substancję białkową – mucynę. Substancja ta wypełnia przestrzeń stawową między dwiema kośćmi oraz powoduje zmniejszenie tarcia w stawach poprzez „smarowanie” powierzni chrząstek.

Jest to słaba struktura, często wzmocniona ścięgnami.

Nadwaga, a stawy

Gdy masa ciała zwierzęcia jest za duża, stawy muszą nosić większą ilość kilogramów, niż mają możliwość. Dochodzi często do stanów zapalnych w stawach, co powoduje ból, niechęć do poruszania się i dyskomfort. Rehabilitacja otyłego zwierzęcia jest utrudniona ze względu na wyżej wymienione objawy. Podobnie jest z zabiegami ortopedycznymi, jak i rekonwalescencją.

Najlepszą metodą na leczenie stawów jest ruch, dzięki któremu maź będzie ciągle smarować powierzchnię stawową. W przypadku, gdy zwierzę większość dnia spędza leżąc na kanapie, pogarszamy jego stan zdrowotny.

Bolesność w stawach skraca również życie naszym pupilom. Zwierzęta tracą chęć do życia, poruszania się, nie chcą się bawić, co przyspiesza proces starzenia.

Suplementacja

W przypadku ras małych, dużych i predysponowanych zalecamy suplementację stawów od najmłodszych lat. W naszej przychodni personel pomoże Państwu dobrać odpowiednie preparaty, aby Państwa pupil cieszył się zdrowiem przez długie.

Suplementy powinny zawierać chondroptotetyki (siarczan chondroityny oraz glukozamina). Połączenie tych dwóch substancji zwiększa liczbę komórek budujących chrząstkę oraz zwiększa ilość mazi stawowej.

Kwasy omega-3 odpowiedzialne są za ograniczenie stanu zapalnego w stawach. Zmniejsza tym samym ból i zwiększa ruchomość w stawie.

MSM wspomaga regenerację stawów, uczestniczy w syntezie kolagenu, działa przeciwzapalnie.

Kwas askorbinowy chroni kolagen przed uszkodzeniami i stymuluje jego syntezę.

Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem mazi stawowej. Zwiększa jej ilość i lepkość, co zmniejsza tarcie w stawie.

Kolagen, jako podstawowy budulec tkanki łącznej, pomaga utrzymać prawidłową kondycję kości oraz chrząstek stawowych.

Leave a reply