Apteczką pierwszej pomocy nazywamy miejsce, gdzie przechowujemy wszystkie potrzebne materiały, które mogą się przydać przy nieszczęśliwym przypadku. Są to kombinacje leków i materiałów, które pozwolą nam zabezpieczyć podopiecznego zanim zajedziemy z nim do gabinetu weterynaryjnego.

Apteczka powinna być umiejscowiona w chłodnym i zacienionym, z dala od zwierząt i dzieci.

Waciki jałowe – przydadzą się do przemywania i zabezpieczenia ran, które wymagają sterylności.

Waciki niejałowe – świetne do przemywania oczy, nosa i innych.

Sól fizjologiczna – do przemywania oczy.

Rivanol – środek do dezynfekcji ran, nie szczypie, ale barwi na żółto.

Octansept – świetny środek do dezynfekcji ran, nie barwi ani nie szczypie.

Higieniczne patyczki do uszu – przydają się do aplikacji środków dezynfekcyjnych bez konieczności moczenia całego gryzonia.

Strzykawki bez igieł – różnej wielkości, przydają się do podkarmienia, podawania leków doustnie czy przemywania ran.

Termofor – gryzonie i zajęczaki łatwo się wychładzają w momencie chorowania, więc takowy się nam przyda. Jeśli jest wykonany z niezbyt “zęboopornego” materiału to należy go w jakiś sposób zabezpieczyć. Gdy dogrzewamy zwierzaka musimy pamiętać o tym, aby zapewnić mu możliwość wyboru miejsca w transporterze czy klatce na chłodniejsze, lub opatulić go w koc, aby zwierzę się nie poparzyło jeśli nie ma możliwości dobrowolnego odejścia od niego.

Podkłady higieniczne – daja nam możliwość w miarę miękkiego podłoża dla zwierzaka, z jednoczesną chłonnością wilgoci z moczu. Jest też świetny do obserwacji, czy nasze zwierzę np. po operacji oddaje kał i mocz. Należy pilnować, aby nasz podopieczny nie próbował zjeść podkładu (bo uparciuchy też się zdarzają).

Maszynka do dzielenia tabletek – niezwykle ułatwia właścicielowi pracę, gdy trzeba podzielić mikrotabletke na mikrodawkę 😉

Karma ratunkowa – wg charakterystyki zwierzaka. Do podkarmiania w przypadkach, gdy zwierze nie je (np. z powodu założonego kołnierza). Szczury, myszy, myszoskoczki i chomiki można podkarmiać kaszką Sinlac (do kupienia w artykułach dla małych dzieci). Pozostałe jak szynszyle, świnki morskie czy króliki można podkarmiać specjalnymi ziołowymi karmami w proszku.

Herbatka koperkowa – można podawać, gdy zaobserwujemy wzdęcia.

Beta-glukan – dostępny w proszku, tabletkach czy syropie. Świetny środek na podniesienie odporności swoich futrzaków w przypadku jej spadku. Przy zakupie należy sprawdzić, czy dany środek nie posiada smakowych dosmaczaczy dla zwierząt mięsożernych (dużo preparatów jest dla psów i kotów).

Nadmanganian potasu – proszek do tamowania drobnych krwawień takich jak te z zerwanego pazurka. Wystarczy odrobinę proszku przytknąć patyczkiem higienicznym do ranki.

Probiotyk – w razie antybiotykoterapii warto podawać go 2h po ich podaniu. Probiotyk najlepiej dostosować do naszego pupila, np. Bio-Lapis jest świetny dla królików.

Pozostałe leki dla naszego zwierzaka również powinni się tam znaleźć, podpisane i zabezpieczone przed wysypywaniem lub wylewaniem się.

Dodatkowo, poza apteczką przyda się nam transporter lub inna osobna klatka, w której moglibyśmy przechować nasze zwierzę podczas rekonwalescencji jeśli mamy ich więcej niż jedno. Warto zaopatrzyć się w różne warianty transporterów z myślą o zmieniających się warunkach pogodowych w naszym kraju (w lato bardziej przewiewny, na zimę taki, który można opakować ocieplaczem).

Leave a reply