Z każdym rokiem rośnie popularność zwierząt egzotycznych trzymanych w Polskich w domach – pomiędzy myszami, królikami i kawiami domowymi zaczęły pojawiać się także gady i płazy.

Jedną z najpopularniejszych i najłatwiejszych jaszczurek do utrzymywania w warunkach domowych jest gekon lamparci (Eublepharis macularius), nazywany inaczej eublefarem tygrysim lub gekonem tygrysim. Gad ten oryginalnie pochodzi z terenów Azji Mniejszej i Środkowej. Ich długość ciała wynosi ok 20-30cm, ciało pokryte drobnymi łuskami – w dotyku skóra przypomina owoc liczi. Posiadają charakterystyczny bardzo gruby ogon, w którym magazynują zapasy tłuszczu i wody. Jako jedyne z rodziny gekonowatych śpią z zamkniętymi oczami, ponieważ posiadają powieki. W wyniku selektywnej hodowli uzyskano wiele odmian barwnych tych jaszczurek – ciemne, z cętkami lub plamami w różnych miejscach ciała i przeróżnymi ubarwieniami oczu.

Gekon lamparci

Gekony lamparcie są spokojnymi jaszczurkami o nocnym trybie życia, oznacza to że większość dnia przesypiają ukryte w swoich norkach. Dobrze czują się w stadzie (samiec i kilkanaście samic). Są drapieżnikami i polują na drobne bezkręgowce i owady – polujący gekon w momencie namierzenia ofiary zamiera i „porusza” końcówką ogona w ekscytacji. Znakomicie nadają się jako pupile dla zapracowanych, z racji małych wymagań temperaturowych i oświetleniowych, oraz możliwości obserwacji późnym wieczorem, gdy większość z nas wraca do domu.

W niewoli gekony będą dobrze się czuć w specjalnym terrarium o wymiarach minimum 80x40x40cm wyposażonym w dużą ilość kryjówek i korzeni do wspinania się. Podłoże powinno być bezpieczne dla jaszczurki, więc nie powinno się używać piasku z racji zagrożenia połknięcia go przez zwierzę i możliwość zaczopowania się. W terrarium powinna znaleźć się miseczka z codziennie wymienianą wodą i kawałek sepii – naturalnego źródła wapnia. Warto zamontować żarówkę grzewczą dla gadów nocnych lub kable grzewcze (obydwie opcje należy zabezpieczyć przed poparzeniem się zwierzęcia) w jednym z kątów terrarium, aby nasza gadzina mogła wygrzewać się w tym miejscu.

Żywienie gekonów w niewoli jest dość łatwe, większość dużych sklepów ma swojej ofercie szeroką gamę żywych owadów karmowych (świerszczy, mączników, karaczanów), które można podawać tym jaszczurkom. Młode gekony karmimy codziennie, starsze zaś co 2-3dni. Owady karmowe na noc przed skarmieniem zaopatrzyć w odrobinę warzyw i owoców, aby mogły się nimi najeść – w ten sposób nasz podopieczny zjada owady z dodatkowym witaminowym bonusem.

Warto owady obtaczać bezpośrednio przed skarmieniem w sypkiej mieszance witamin i wapnia, aby zredukować możliwość niedoborów i chorób z nimi związanych (np. MBD).

U każdego zwierzaka ważna jest profilaktyka i dotyczy to również gekonów – warto raz na 3 miesiące przebadać kał pupila w kierunku pasożytów i wykonać zdjęcie RTG w celu wykluczenia początków chorób.

Leave a reply