Większość psów uwielbia zabawy w śniegu, jednak są też wyjątki, które za śniegiem nie przepadają

Ale na spacer wyjść trzeba 😊

Na zimowe spacery psa warto zaopatrzyć w ciepły kombinezon lub ubranko, zwłaszcza jeśli ma krótką sierść, jest psim seniorem lub szczeniakiem oraz jeśli ma problemy zdrowotne. Do ubranka warto psa przyzwyczajać stopniowo, odpowiednio wcześniej.

Należy też uważać na miejsce, w które wyprowadzamy naszego psa. Sól, którą posypywana jest nawierzchnia dróg i chodników może spowodować podrażnienie łap, a nawet krwawienie.

Po spacerze należy dokładnie wyczyścić psie łapki, aby pozbyć się resztek soli oraz wilgoci spomiędzy palców – pozostałości mogą przyczynić się do powstania chorób skóry.

Uważać należy na PŁYN DO ODMRAŻANIA, który stanowi realne zagrożenie dla życia zwierzęcia. Płyn jest słodki więc może okazać się kuszący, ale jest toksyczny!

Żywienie psa zimą.

Zimą należy przeanalizować, co zmieniło się w aktywności naszego czworonoga. Większość psów w zimę będzie miało mniejszą aktywność fizyczną, gdyż odchodzi np. pływanie w jeziorze. U niektórych psów aktywność jednak wzrośnie, np. u psów sportowych. Należy więc dostosowywać dawkowanie pokarmu do potrzeb naszego pupila. Warto zasięgnąć porady dietetyka weterynaryjnego, który pomoże ustalić odpowiednią dietę.

Hipotermia u psa.

U psów nawet z grubym podszerskiem niskie temperatury mogą być groźne. Długa ekspozycja na niską temperaturę może doprowadzić do hipotermii, czyli obniżenia temperatury ciała poniżej fizjologicznej. Jest to stan zagrażający życiu zwierzęcia, a objawiać się może drgawkami a nawet utratą świadomości. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Zamarzająca woda w misce.

W zimne dni woda w misce naszego pupila trzymanego w kojcu zacznie zamarzać. Konieczna jest wtedy ciągła zmiana wody na nową. Pomocne mogą okazać się podgrzewane miski lub usytuowanie jej w wydzielonej części ogrzewanego garażu. Przy mocnych mrozach warto po prostu zabrać psiaka do domu 😊

Leave a reply