Często przychodzicie do nas i zgłaszacie, iż Wasze zwierzę zmieniło swoje zachowanie, staje się niespokojne, czasem nawet agresywne. Problem ten nasila się zwłaszcza w gabinecie weterynaryjnym. Wszelakiego rodzaju badania takie jak badania krwi lub nawet zwykłe badanie kliniczne powoduje ból i dodatkowy stres, czego staramy się unikać w naszej Przychodni.

Pomocnym narzędziem okazuje się wykonanie zdjęcia RTG.

Jeśli okaże się, że układ kostny lub mięśniowy zwierzęcia nie funkcjonuje prawidłowo, a zmiana zachowania jest skorelowana z bólem, które odczuwa nasz pupil podczas każdego ruchu, jesteśmy w stanie temu zaradzić.

Niektóre schorzenia nie wymagają od razu interwencji chirurgicznej. Czasem nasze zwierzę nie kwalifikuje się do zabiegu. W takiej sytuacji lekarze weterynarii zalecają podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Niestety stosowanie leków nie likwiduje problemu oraz okres leczenia jest dłuższy niż w przypadku alternatywnych metod leczenia. Od niedawna w weterynarii stosowana jest laseroterpia, która niesie za sobą wiele korzyści.

Naświetlanie z użyciem lasera biostymulującego jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne, a uzyskiwane efekty są przy niektórych chorobach zaskakująco dobre.

Zabieg ten jest dobrze przyjmowany przez zwierzęta, ponieważ czas jego trwanie nie jest długi (maksymalnie 15 minut). A ze względu na swoje właściwości, czyli redukcja poziomu bólu, zwierzę przestaje być apatyczne czy nawet agresywne.

Często też zwierzęta kojarzą gabinet weterynaryjny z bólem i stresem, ponieważ odwiedzają nas tylko w momencie, gdy są chore. Seria zastrzyków na pewno utwierdzi naszego pupila w przekonaniu, że wizyta w przychodni nie jest przyjemna, a nawet więcej, że są tutaj za karę. W momencie, w którym nie dostaje zastrzyku, a jedynie bolące miejsce stymulowane jest laserem, a następnie masowane, zwięrzę zaczyna odczuwać przyjemność z wizyt, a stres przy kolejnych wizytach jest maksymalnie zredukowany.

Efekty widoczne są również w domu, gdzie zwierzęta odzyskują swój dawny wigor, a problem znika bez użycia leków i innych wspomagaczy.

Jak działa laser?

Biostymulacja laserowa pobudza procesy fotobiochemiczne takie jak fotowzbudzenie, fotorezonans oraz fotoaktywację. W weterynarii znalazł swoje zastosowanie laser małej i średniej mocy o promieniowaniu laserowym z zakresu podczerwieni i czerwieni, ponieważ one najgłębiej przenikają do tkanek. Ma on za zadanie pobudzić procesy tkanowe bez ich uszkodzania. Temperatura tkanek nie rośnie więcej niż o 1ºC.

Energia światła czerwonego uwalniana jest w płytkich obszarach tanki i dociera maksymalnie do 4 cm w głąb, z kolei energia widma podczerwonego uwalniana jest głębiej, nawet do 10 cm.

Stosowanie światła wiąże się z odebraniem energii fotonów przez fotoreceptor komórkowy. Dalej wiązka światła jest pochłaniana przez składowe łańcucha oddechowego. Poprawa oddychania komórkowego prowadzi do zmian procesów utleniania i redukcji w mitochondriach oraz cytoplazmie komórkowej. Aktywacja oddychania ma wpływ na przepuszczalność błon komórkowych w stosunku do jonów Na+, K+ i Ca2+. Wzrost stężenia jonów Ca2+ pobudza wzrost aktywności cAMP. Następnie przez fosforylację oksydacyjną białek wewnątrzustrojowych i wpływ na syntezę DNA i RNA prowadzi do proliferacji komórek. Istotnym mechanizmem biostymulacji jest fotoaktywacja enzymów. Jest to proces multiplikacji, czyli zwielokrotnienia efektu, gdzie jeden foton aktywujący jedną cząsteczkę enzymu może spowodować wytworzenie wielu tysięcy cząsteczek produktu.

Kiedy można zastosować laseroterpię?

 • zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa i stawów kończyn
 • rany i owrzodzenia
 • odleżyny, odmrożenia i oparzenia
 • zapalenia skóry
 • przewlekłe, podostre i ostre stany zapalne stawów, tkanek okołostawowych (również o podłożu autoimmunologicznym) oraz tkanek miękkich
 • ból pochodzenia nerwowego i mięśniowego
 • ból pooperacyjny
 • choroba krążka międzykręgowego
 • porażenie nerwów obwodowych
 • stany po urazach aparatu ruchu (m.in. skręcenia, zwichnięcia stawu, złamanie, stłuczenie)
 • stany zapalne dziąseł i przyzębia

Dlaczego laseroterpia nie jest popularna?

Minusem stosowania laseroterapii jest to, iż należy przeznaczyć na ten cel 30 minut każdego dnia, przez minimum 10 dni. Wtedy efekty są widoczne szybciej, a efekt terapeutyczny jest szybciej osiągany. W obecnych czasach, nie każdy Właściciel pupila może sobie na to pozwolić.

Jest kilka przeciwskazań:

 • choroby nowotworowe
 • ciąża
 • hipertermia
 • ostre uogólnione choroby wirusowe, bakteryjne czy grzybicze
 • równoczesne stosowanie leków stersydowych
 • skłonność do krwawień
 • nie stosuje się w okolicy oczu, gruczołów wydzielania wewnętrznego, węzłów chłonnych
 • nadwrażliwości na światło.

Ze względu na płynące korzyści z laseroterapii oraz na przewagę plusów, zachęcamy do zapytania przez Państwa lekarza weterynarii o alternatywne metody leczenia 🙂

Leave a reply