Sierść u psa przede wszystkim pełni funkcję termoregulacyjną, tzn. że dzięki niej zwierzę nie marznie zimą, a nie przegrzewa się latem.

Dodatkowo chroni psa przed:
1️⃣urazami mechanicznymi,
2️⃣czynnikami chemicznymi,
3️⃣promieniowaniem UV,
4️⃣bakteriami.

📯Linienie fizjologiczne to wypadanie sierści u psów i innych zwierzaków uzależnione od pory roku.
Zwierzęta pozbywają się wówczas zewnętrznej okrywy włosowej, która jest martwa, niedostosowana do warunków pogodowych i nie spełnia już swojej funkcji.
Każdy pies linieje.
Proces ten trwa najczęściej ok. 1–1,5 miesiąca i dotyczy całej powierzchni ciała czworonoga. Na dowolnym obszarze powierzchni skóry u psa znajdują się włosy we wszystkich fazach wzrostu, dlatego podczas fizjologicznego linienia psy nie łysieją, a jedynie tracą słabe i martwe.
Fizjologicznie psy linieją 2 razy do roku:
🌿po zimie (czyli na wiosnę)
❄️przed zimą (czyli na jesień).

Do wymiany okrywy włosowej dochodzi na skutek stymulacji przez czynniki wewnętrzne (hormony, kondycja zdrowotna, odżywienie), jak i zewnętrzne (długość dnia, temperatura otoczenia, przyjmowane leki). Największe znaczenie dla przebiegu linienia mają zmiany światła w środowisku otaczającym psa. Zwierzęta spędzające sporo czasu w domach przy sztucznym oświetleniu mogą mieć zaburzony naturalny zegar biologiczny co może stać się przyczyną zmian w procesie sezonowego gubienia sierści. Może mieć miejsce zwielokrotniona liczba okresów linienia w ciągu roku czy linienie całoroczne.
Jeżeli proces linienia przedłuża się, dodatkowo zauważymy świąd, wyłysienia miejscowe czy całkowite warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, gdyż zmiany te nie muszą wiązać się niedoborami światła naturalnego a z toczącą się chorobą. Należy wykluczyć proces zapalny, grzybicę,alergię, pasożyty skóry lub problemy ogólnoustrojowe, np. niedoczynność tarczycy. Jeśli będzie to konieczne, oprócz wdrożenia odpowiedniego leczenia lekarz podpowie nam także, jakie preparaty, szampony dla psów, oleje lub suplementy, stosować,by skutecznie pozbyć się problemu.

Gdy pies linieje możemy spróbować skrócić proces wypadania sierści poprzez usuwanie martwych psich włosów.
Warto robić to codziennie. Regularne czesanie i trymowanie sierści sprawią, że linienie psa będzie zdecydowanie krótsze. Jeśli nie jesteśmy pewni, który produkt sprawdzi się w pielęgnacji naszego psa, zapytajmy o radę eksperta.
Groomerzy dysponują profesjonalną wiedzą i z pewnością chętnie się nią podzielą.

Kiedy psu wypada sierść, warto podawać suplementy zawierające:
✅niezbędne kwasy tłuszczowe omega 6 i 3,
✅biotynę,
✅cynk.
Dzięki nim włos będzie mocniejszy. Trzeba pamiętać o regularności w podawaniu.

Stosowanie odpowiednich szamponów i odżywek dla psów może poprawić kondycję włosa i skrócić proces linienia.
Nie wszystkie rasy gubią sierść w ten sam sposób. Nie ma jednego rodzaju sierści. O strukturze okrywy włosowej decyduje budowa mieszka włosowego czy podział na włos pierwotny i podszerstek.
Szczególnie znaczący dla tych różnic jest cykl wzrostu włosa. Długość każdej fazy cyklu może być zmienna w zależności od wielu czynników a różnice te są widoczne nawet w obrębie różnych ras.
Niektóre psy mają wydłużoną fazę wzrostu. Ich włos cały czas rośnie a rasy te wymagają strzyżenia.
Inne psy mają większość włosów w fazie spoczynkowej, dotyczy to psów zimowych i ras pierwotnych (husky, chow-chow, pomeranian, samojed). Ich włos nie wypada, pozostając dłużej niż normalnie w tej fazie.
Dzieje się tak, ponieważ psy te nie powinny tracić energii i białka na wzrost nowego włosa.

✨Psy o krótkiej i gładkiej sierści to rasy takie jak mopsy, dogi niemieckie czy dobermany. Linienie przebiega łagodnie. Sierść nie ma podszerstka i jest wyjątkowo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy szczotkować ją raz w tygodniu.

✨Zwierzaki o krótkiej, podwójnej sierści to retrievery i rottweilery. U labradorów podszerstek nie jest całkowicie gubiony ze względu na przystosowanie rasy do warunków wodnych. Sierść nie jest bardzo wymagająca: wystarczy wyczesać psa dwa razy w tygodniu. Linienie może być dość intensywne ze względu na obecność podszerstka.

✨Krótka, szorstka sierść występuje u jamników szorstkowłosych i sznaucerów. Linienie nie jest intensywne. Ten rodzaj włosa wymaga przede wszystkim trymowania.

✨Sierść wełnista jest u pudli i lagotto romagnolo. Sierść wymagająca zarówno regularnego wyczesywania, jak i strzyżenia.

✨Długa, jedwabista sierść zdobi takie rasy jak yorkshire terier czy chart afgański. Ten rodzaj sierści nie ma podszerstka, więc linienie nie jest bardzo intensywne, jednak wymaga bardzo regularnej pielęgnacji. Często używa się stwierdzenia, że york ma włos, a nie sierść, jest ono jednak błędne. York nie posiada takiego włosa, jaki występuje u człowieka, ale w budowie go przypomina. Psy tej rasy nie mają podszerstka.

✨Długą i grubą sierść mają shih tzu i teriery tybetańskie. Występuje u nich podszerstek, sierść jest bardzo wymagająca, a linienie dość intensywne.

✨Długie futro z podszerstkiem mają przedstawiciele ras pierwotnych, takich jak chow-chow, oraz owczarskich, np. border collie. Jest to najbardziej wymagająca sierść. Linienie u tych psów jest najbardziej intensywne.

✨Psy bezwłose (tzw. psy nagie) nie mają futra, niektóre z nich, na przykład grzywacze chińskie, mają na ciele miejscowe owłosienie. Miejsca te, takie jak grzywa i łapy, wymagają regularnego wyczesywania. Taki włos nie ma podszerstka, a linienie jest znikome. Naga skóra wymaga intensywnej pielęgnacji.

To, z jaką rasą wiążemy się jako właściciele, ma wpływ na to, jakie nawyki pielęgnacyjne powinniśmy przyswoić. Jeśli właściwie dobierzemy metody dbania o sierść, skrócimy czas linienia.

Pamiętajmy więc, że pies w zależności od rasy może wymagać szczotkowania, czesania grzebieniem lub strzyżenia.
Przed zakupem psa warto zastanowić się jaka rasa byłaby dla nas odpowiednia, rozeznać się w rodzajach sierści, by przewidzieć intensywność i sposób linienia.

Skontaktuj się z nami w wygodny sposób:
📞576139999
📧kontakt@proanimalium.pl
📲www.przychodnia-weterynarz.pl/umow-wizyte/
📌Tarnowskie Góry, ul. Piłsudskiego 13

Leave a reply