Jak często obcinać pazury u psów?

W zależności od stopnia aktywności fizycznej psiaka oraz powierzchni, po której chodzi, czas na obcinanie pazurów będzie inny. Psy aktywne fizycznie oraz takie, które chodzą po twardych, szorstkich powierzchniach najczęściej nie potrzebują obcinania pazurów, ponieważ samoistnie oraz w sposób naturalny je sobie ścierają. Powierzchnie takie działają jak swego rodzaju pilnik do paznokci.

Inaczej wygląda sprawa w sytuacji, gdy pies nie jest zbyt ruchliwy oraz spacery ograniczone są do chodzenia po miękkich powierzchniach, np. po trawniku. W takiej sytuacji pies nie ściera sobie w sposób naturalny pazurów – wtedy do akcji wkracza właściciel – czyli najpewniej Ty, drogi czytelniku 🙂

Przerośnięte pazury.

Ważne jest, aby zadbać o prawidłową pielęgnację pazurków, ponieważ zaniedbania w tej kwestii spowodować mogą spore problemy. Długie, przerośnięte pazury wprowadzają dyskomfort u poruszającego się zwierzaka, utrudniając mu utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Wpływa to fatalnie na kości, stawy oraz ścięgna psiaka. Z biegiem czasu mogą nastąpić problemy z poruszaniem oraz rozwinąć się choroby zwyrodnieniowe stawów. Zbyt długie pazury podwijają się na końcu, a z czasem nawet wrastają w opuszki palców, kalecząc je i powodując stany zapalne, rany i ropnie.

Czym obcinać pazury u psów?

W sklepach zoologicznych oraz w przychodniach weterynaryjnych znajdziecie wiele rodzajów markowych obcinaczy do pazurów, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo w użytkowaniu.

Należy wybrać odpowiedni rozmiar obcinaczek do wielkości pazura psa tak, aby pazur bez problemu mieścił się w zębach obcinaczek. Pozwoli to obciąć pazurki w sposób bezpieczny i pozwoli uniknąć ewentualnych zranień. Nigdy nie należy obcinać dużych pazurów małymi nożyczkami!

Co zrobić w razie zranienia?

Przy obcinaniu pazurów łatwo o ich skaleczenie. Do skaleczenia dochodzi w chwili naruszenia naczyń krwionośnych, dostarczających substancje odżywcze do pazura. Szczególnie łatwo o skaleczenie u psów mających czarną pigmentację pazura.

W przychodni weterynaryjnej stosuje się preparaty tamujące krwotok, między innymi: nadmanganian potasu, adrenalina lub vagothyl.

Jeśli zdarzy się, że naruszysz naczynie krwionośne w domu, i nie masz przy sobie żadnego z tych preparatów, to zachowaj spokój – twój stres przejdzie na zwierzaka, co może spowodować wzrost ciśnienia krwi i przedłuży to czas krwawienia. W większości przypadków krwotok ustaje po kilku minutach, jednak zawsze po takim zdarzeniu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby zobaczył skaleczenie.

Leave a reply