Odpowiednie przygotowanie zwierzaka do badania radiologicznego jest niezwykle istotne, gdyż pozwala  nam na odpowiednie i precyzyjne zbadanie danego narządu.

Przygotowanie zwierzaka do badania USG

Jeśli planowane jest wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) dopilnuj, aby Twoje zwierzę było po minimum 12h głodówce, przy czym cały czas może mieć dostęp do wody. Treść pokarmowa w żołądku i masy kałowe w jelitach ograniczają widoczność ważnych narządów, których uwidocznienie często jest kluczowe dla prawidłowej diagnostyki. Wynika to z odbicia echa narządów przez ów treść czy gazy.

Jeśli ocenie ma podlegać jelito grube lub ma być wykonywane badanie z kontrastem, zaleca się nawet 24h głodówki.

W przypadku badania pęcherza moczowego ważne jest, by do czasu badania nie pozwolić zwierzęciu oddać moczu.

Przygotowanie zwierzaka do badania RTG

Badanie RTG jest najszybszym i bezbolesnym sposobem na diagnostykę stanu zdrowia, polegającym na prześwietleniu ciała zwierzęcia wiązką promieni rentgenowskich.

Aby obraz był niezakłócony, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie psa.

Konieczne jest zdjęcie wszelkich akcesoriów takich jak obroża, szelki, kolczatka czy smycz.

Pomocna może okazać się także 8-12h głodówka, oraz odstawienie wody 2h przed wykonaniem badania.

Istotne jest także oczyszczenie sierści ze wszelkich zabrudzeń oraz w razie konieczności osuszenie jej.

Wskazane jest to, aby nie dopuścić do błędu w interpretacji obrazu (np. kawałek kamienia w sierści może nasuwać podejrzenie obecności ciała obcego). Szelki czy też kolczatka przysłonią badany obszar, co uniemożliwi dokładne zbadanie danej części ciała zwierzęcia.

Mokra sierść może cieniować nieodpowiednio i tym samym zaburzyć wysycenie obrazu.

W większości przypadków do badania RTG konieczne będzie znieczulenie pacjenta, dlatego tak ważna jest głodówka.

Wiadomo jednak, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć bieg wydarzeń i w razie nagłej potrzeby, pojawia się konieczność wykonania badań obrazowych bez wcześniejszego przygotowania pacjenta. Zdarza się to w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia czy też np. po wypadkach komunikacyjnych. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie badania w możliwie jak najszybszym czasie.

Leave a reply