Decyzja o zakupie/adopcji szczeniaka to ważny moment w życiu zarówno człowieka, jak i zwierzęcia.

Decydując się na posiadanie zwierzęcia, należy solidnie przygotować się do roli właściciela. Od momentu zakupu będziecie odpowiedzialni za zdrowie i życie żywej istoty. Posiadanie zwierzęcia to przywilej, który niesie za sobą różne obowiązki. 

,,Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest
rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. ‘’

USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt

Gdy już zdecydujecie się na zakup szczeniaka, czeka Was masa emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i kilka negatywnych. Jak się do nich przygotować?

Zaopatrzenie w niezbędne rzeczy 

Warto pomyśleć o tym jeszcze przed zakupem szczeniaka, aby od samego początku miał swoje miejsce i mógł się szybko zadomowić ☺ 

Niezbędne rzeczy to:

  • miska na jedzenie
  • miska na wodę
  • karma – dobre hodowle zaopatrzą Cię w karmę, którą szczeniak jadł od początku tak, abyś miał czas na bezpieczne przejście na inną karmę lub miał czas, aby dokupić zapas.
  • smycz
  • obroża/szelki
  • środki higieniczne, np. Podkłady, ręczniki papierowe
  • legowisko
  • buda/klatka kennelowa
  • zabawki ☺

Ustalenie obowiązków

Na samym początku warto także przedyskutować temat podziału obowiązków. Kto będzie wyprowadzał psa na spacer? Kto będzie jeździł do weterynarza? Oraz warto uzgodnić kwestie wychowania psa. Jeśli postanowicie, że pies nie będzie mógł wchodzić na kanapę, lub nie będzie dostawał pożywienia ze stołu – każdy domownik powinien się tego trzymać.

Zabezpiecz miejsca potencjalnie niebezpieczne

Pamiętaj, że szczeniak jest bardzo ciekawski i wszędzie dotrze swoim noskiem. Zabezpiecz więc wystające kable, szafki z chemią domową oraz cenne przedmioty, które mogą zostać uznane za znakomitą zabawkę do gryzienia ☺ 

Zorientuj się w okolicy

Znajdź w okolicy przychodnię weterynaryjną, do której w razie potrzeby udasz się ze swoim psem. Na początku weterynarza będziecie widywać stosunkowo często, gdyż szczeniak musi być odpowiednio zabezpieczony. Zorientuj się także, czy w okolicy jest wybieg dla psów, ewentualny gabinet groomerski, psi behawiorysta. Obserwuj także, gdzie najczęściej wyprowadzane są dorosłe psy sąsiadów. Wiedza ta pozwoli Ci dostosować odpowiednie trasy spacerów ze szczeniakiem – pamiętaj, że młody pies często nie ma odpowiedniej ilości szczepień, więc jego odporność może nie być odpowiednio rozwinięta – w tym przypadku należy unikać miejsc, w których wyprowadzane są inne psy o nieznanym statusie szczepień.

Szczeniak w domu, i co dalej…

Od pierwszych chwil pojawienia się szczeniaka w naszym domu powinniśmy pamiętać, że każda chwila spędzona z psem to nauka, która procentuje na przyszłość. Już podczas drogi do domu powinniśmy zacząć socjaliować pieska z otaczającym go światem – a pomoże nam w tym nasz spokojny głos, opanowanie i… odrobina przysmaków. 

Młodziutkie psy do wdzięczni słuchacze, więc warto do niego dużo mówić – piesek w ten sposób przyzwyczai się do naszego głosu.

Przed wejściem do docelowego mieszkania warto postarać się, żeby piesek załatwił swoje potrzeby (o ile jest zaszczepiony) – choć zaliczy w bliższej przyszłości wiele “sikowych” wpadek, to ważny jest dobry start. Maluchy nie panują jeszcze nad swoim pęcherzem, a trening czystości trochę potrwa – u jednich kilka dni, czasem kilka tygodni. W tym przypadku przyda się nam mata higieniczna i cierpliwość. 

Należy pamiętać o regularnych, częstych spacerach (np rano po przebudzeniu, po południu, wieczorem, po posiłku i po zabawie)

Należy uzbroić się w cierpliwość. Maluchy do 12 tygodnia życia chłoną wiedzę niczym gąbka, i warto już od pierwszych dni uczyć do podstaw życia w stadzie ludzkim. Przykładem może być zaczepianie do zabawy w nocy – najlepiej w ogóle na nie nie reagować, w przeciwnym razie szczeniak szybko się nauczy, że może nas budzić do zabawy kiedy tylko ma na to ochotę 🙂

Powinniśmy w ciągu pierwszych kilku dni pojawić się ze szczeniakiem u weterynarza, w celu sprawdzenia jego zdrowia, odrobaczenia i ustalenia kalendarza szczepień.

Po szczepieniach i upewnieniu się, że piesek jest zdrowy, możemy zacząć wychodzić z nim na zewnątrz i socjalizować go dalej – w takim przypadku świetnym pomysłem jest zapisanie szczeniaka do psiego przedszkola lub złapanie kontaktu z innymi psiarzami w okolicy, którzy nie mieli by nic przeciwko wychodzić razem na spacery. 

Wczesna socjalizacja naszego szczeniaka z psami, różnymi typami ludzi, sytuacjami, dźwiękami itd  daje nam bardzo duże szanse, że nasz maluch wyrośnie na wspaniałego towarzysza.

Leave a reply