Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest socjalizacja. Socjalizacja to proces nabywania przez jednostkę systemu wartości, norm oraz wzorów, obowiązujących w danej zbiorowości. Tak mówi wikipedia 😉 Dla naszych zwierzaków socjalizacja jest o tyle istotna, iż pozwala na przygotowanie do życia z człowiekiem i innymi zwierzętami, dlatego należy ją wprowadzić jak najwcześniej!

Prawidłowo zsocjalizowany pies nie będzie miał problemów w kontaktach z innymi zwierzętami, nie będzie bał się głośnych dźwięków, dzieci, nie będzie miał problemów z higieną, np. obcinaniem pazurów czy czyszczeniem uszu a nawet ze szczotkowaniem zębów.

Socjalizacja powinna zacząć się już w hodowli, w której pies zostanie przyzwyczajony do dotykania łapek, obcinania pazurków, manipulowania uszami – co przynosi korzyści w przypadku stanów zapalnych w uszach. Szczeniak nabiera także prawidłowych wzorców zachowań, ucząc się ich od matki oraz obcując z rodzeństwem.

Jeśli szczeniak nie był do tego przywyczajany w hodowli, warto zadbać o to samodzielnie.

Jednak na samym początku pozwól zwierzęciu na zapoznanie się z nowym domem oraz na budowaniu poczucia bezpieczeństwa, które szczeniak mógł utracić po odstawieniu go od matki. Pozwól psu powąchać twoją rękę, spokojnie ją wystawiając. Pamiętaj jednak, aby to psiak podszedł do Ciebie, a nie odwrotnie. Jeśli poczuje się bezpieczenie, może zechcieć wskoczyć na kolana – ale tak samo jak na początku, nie zmuszaj go do tego. 

Spacery ze szczeniakiem

W późniejszym etapie, gdy psiak nabierze zaufania do właścicieli, można zacząć go socjalizować ze środowiskiem zewnętrznym, jednak należy pamiętać, że zazwyczaj pupil nie ma jeszcze kompletu szczepień, więc nie jest w pełni chroniony przeciwko chorobom zakaźnym. Psa wyprowadzaj w miejsca mało uczęszczane przez inne zwierzęta. Unikaj wybiegów dla psów. Problem znika, kiedy macie swój ogródek lub działkę. Jednak wciąż warto zabierać psa w nieznane mu miejsca, aby go prawidłowo socjalizować. Szczeniaka można wziąć na ręce i np. spacerując po chodniku przyzwyczajać go do odgłosów silników samochodowych.

Szczeniaka warto też przyzwyczajać do noszenia obroży, kagańca oraz chodzenia na smyczy. Jeśli w zimę planujemy zakładać mu ubranko, także do tego powinien zostać przyzwyczajony.

W domu warto psa stopniow przywyczajać do głośnych dźwięków, takich jak np. odkurzacz. Odtwarzanie muzyki też może okazać się dobrym sposobem, jednak należy zacząć od umiarkowanej głośności. W ten sposób psa można przywyczaić np. do odgłosów fajerwerek.

Psiaka warto także przyzwyczajać do podróży samochodem. Na początku należy oswoić go z samym faktem wsiadania do samochodu, a następnie można zabrać go na krótkie przejażdzki. Należy jednak pamiętać o bezpiecznym transporcie zwierząt!

Każdy pies ma inny charakter i w różnym stopniu i tępie będzie uczył się nowych rzeczy. Jeśli pies nie był prawidłowo socjalizowany, może reagować strachem i lękiem na różne sytuacje w życiu codziennym. W takiej sytuacji nieoceniona może być pomoc psiego behawiorysty, który pomoże uporać się z nieprawidłowościami oraz naprowadzi was na dobre tory ☺

Leave a reply