Kastracja kotek jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych w weterynarii. W naszej przychodni wykonywana jest rutynowo, najczęściej u młodych zwierząt. Polega ona na usunięciu gonad (jajników) oraz macicy.

Jakie są korzyści z przeprowadzenia zabiegu kastracji u kotki?

Najważniejszym wskazaniem do zabiegu jest oczywiście pozbawienie pacjentki płodności. Niechcianych kociąt ciągle przybywa, niestety dużo szybciej niż kocich opiekunów, dlatego tak ważna jest profilaktyka ciąży, zwłaszcza u kotów wychodzących. Od dawna na rynku dostępne są tabletki hormonalne, jednak ich stosowanie, zwłaszcza u kotek w rujce obarczone jest różnego rodzaju skutkami ubocznymi. Najbardziej poważnym z nich jest ropomacicze, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia zwierzęcia.
Kolejną zaletą przeprowadzenia zabiegu jest docelowo ograniczenie uciążliwych zachowań związanych z popędem płciowym. Jednymi z takich zachowań jest znaczenie terenu, oraz nasilona wokalizacja u kotek w rujce. Innym ważnym faktem jest to, że kotki oraz kocury niekastrowane są zdecydowanie bardziej narażone na urazy wynikające z walk z innymi kotami, oraz wypadków komunikacyjnych. Są też w związku z tym bardziej narażone na zarażenie się wirusem kociej białaczki oraz kociego niedoboru odporności, które doprowadzają koci organizm do wyniszczenia i ostatecznie śmierci.

Jak kastracja kotek wygląda w naszej przychodni?

Jest to zabieg wykonywany rutynowo, jednak jest to zabieg poważny. Z naszej strony robimy wszystko, by przeprowadzić go bezpiecznie i zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.
Z tego tytułu do operacji kwalifikujemy tylko kociaki zdrowe klinicznie, po uzyskaniu dobrych wyników badania krwi. U starszych pacjentek zalecamy poszerzone badanie krwi oraz echo serca przed zabiegiem. Zabieg standardowo wykonujemy z dostępu bocznego, w sterylnych warunkach. Każda pacjentka jest kontrolowana w czasie operacji przy użyciu kardiomonitora, a naszą narkozą z wyboru jest narkoza wziewna. Standardem u nas jest płynoterapia w czasie zabiegu oraz wybudzania. Po zabiegu dzwonimy do właścicieli z informacją odnośnie przebiegu operacji oraz proponowanej godzinie odbioru pacjentki. Zwierzaki po narkozie wydajemy zawsze stabilne oraz w stanie świadomym.

Jak przygotować kotkę do zabiegu kastracji?

Przede wszystkim w dniu zabiegu kociak musi być na czczo. Leki znieczulające mogą działąć prowokująco wymioty, więc jest to profilaktyka nieszczęśliwego zadławienia. Kolejną ważną sprawą są badania krwi. Jeżeli planujemy operację warto zbadać krew dzień lub dwa dni przed. Przed badaniem krwi również zalecamy minimum ośmiogodzinną głodówkę. Można również zbadać krew w dniu zabiegu, jednak w takim przypadku należy zwierzaka przyprowadzić odpowiednio wcześniej przed zabiegiem. Kolejną ważną sprawą jest przeprowadzenie zabiegu w odpowiednim czasie – w ciszy hormonalnej. Przeprowadzenie zabiegu kastracji w czasie rujki zwiększa ryzyko powikłań, przede wszystkim w postaci krwawienia.
Kotki są samicami sezonowo poliestralnymi. Oznacza to cykliczne rujki przez większość roku, z wyjątkiem zimowej części roku. Z tego powodu idealnym czasem na przeprowadzenie tego zabiegu jest zima.

Leave a reply