Najczęstszym problemem zdrowotnym spotykanym u 80-100% małych zwierząt są choroby przyzębia.

Wykazano bezpośredni i udokumentowany związek pomiędzy średnio zaawansowanymi i ciężkimi chorobami przyzębia a zwiększoną zapadalnością na choroby: sercowo-naczyniowej choroby płuc, cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów oraz występowanie patologii ciąży i niskiej masy urodzeniowej noworodków. Oprócz ogólnego wpływu chorych zębów i przyzębia na cały organizm, równie istotne są powikłania miejscowe, takie jak występujące zakażenia narządu wzroku i słuchu, ropnie okołowierzchołkowe, przetoki ustno-nosowe czy złamania patologiczne, ponieważ także negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia.

Skaler ultradźwiękowy | Mikrosilnik z kątnicą i prostnicą | Aparatura do znieczulenia wziewnego, monitor parametrów życiowych

Właściwie leczone choroby przyzębia mają potwierdzony wpływ na poprawę filtracji kłębuszków nerkowych, lepszą regulację podwyższonego stężenia glukozy w przebiegu cukrzycy, polepszenie funkcjonowania śródbłonka sercowego oraz przedłużenia życia pacjentów z niektórymi rodzajami nowotworów. Zwierzęta żyją dłużej i w lepszym komforcie.

Stomatologiczny zabieg profilaktyczny wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym ze względu na bezpieczeństwo pacjenta. Zwierzę może reagować strachem, pobudzeniem i agresją na próby zbadania metalowymi narzędziami wnętrza jamy ustnej, co może prowadzić do niebezpiecznych dla niego zdarzeń (np. wbicie narzędzi w tkankę i uszkodzenie gałki ocznej lub przebicie jej do jamy nosowej). Podobnie skaling wykonany u pacjenta nieznieczulonego grozi zachłyśnięciem się wodą ze skalera lub uszkodzeniem przyzębia. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać o olbrzymim stresie, jakiemu poddawane jest trzymane na siłę zwierzę. Może on skończyć się tragicznie nie tylko dla pacjentów z choroba układu sercowo-naczyniowego. Zabiegi wykonywane bez znieczulenia są niehumanitarne. Przynoszą pacjentowi więcej szkody niż pożytku.

Przed znieczuleniem ogólnym należy pacjenta zbadać i do niego zakwalifikować. Wszystkie zwierzęta muszą mieć wykonane badania krwi. Zaleca się również badanie ogólne moczu.

Pacjenci podczas zabiegów stomatologicznych powinni być zaintubowani i poddani narkozie wziewnej. Za pomocą kardiomonitora kontrolujemy temperaturę ciała, wysycenie krwi tlenem, mierzymy końcowo-wydechowe stężenie dwutlenku węgla oraz ciśnienie krwi.

skaler ultradźwiękowy

W naszej przychodni stosujemy stomatologiczne procedury przed i śródoperacyjne. Wykonujemy badanie pacjenta w znieczuleniu, badanie RTG , wykonujemy skaling przy użyciu skalera ultradźwiękowego, polerujemy korony zębów. Rzadko zdarza się aby pacjent potrzebował jedynie skalingu. Zwykle konieczne są także inne interwencje stomatologiczne tj. kiretaż poddziąsłowy, ekstrakcje zębów.

Kamień nazębny nie jest problemem, z którym walczymy. Walczymy z płytką bakteryjną, która jest miękkim nalotem osadzającym się na powierzchni zębów i jest podłożem, na którym rozwijają się kolejne warstwy bakterii chorobotwórczych. Gdy nie jest regularnie usuwana, ulega mineralizacji, czyli przekształceniu w kamień nazębny. Kamień ma chropowatą strukturę, co sprzyja dalszemu i zwiększonemu odkładaniu się pytki bakteryjnej, a to stwarza doskonale warunki bytowania dla patogenów wywołujących zapalenie dziąseł, przyzębia i innych struktur jamy ustnej.

Leczenie chorób przyzębia to przede wszystkim zapobieganie, czyli codzienna higiena jamy ustnej, tj.usuwanie płytki bakteryjnej. Bez profilaktyki domowej, codziennego szczotkowania zębów i usuwania płytki bakteryjnej wszelkie zaawansowane techniki chirurgiczne podczas zabiegów sanacji jamy ustnej pomagają na krótki czas. Gdy zwierzę nie pozwala na mycie zębów zaleca się stosowanie różnego rodzaju żeli do smarowania. Nie są one tak skuteczne jak mycie ,ale zawsze trochę pomagają. Można stosować dodatki do wody mające na celu poprawę higienę jamy ustnej, zwierzę musi jednak chętnie pic taką wodę. Optymalnym rozwianiem jest połączenie higieny czynnej, tj szczotkowania zębów z higieną bierną, czyli stosowaniem dodatków do wody, żeli do smarowania, gryzaków czy specjalistycznej karmy. Najlepiej upewnić się czy produkt ma certyfikaty niezależnych organów badających skuteczność w walce z płytką bakteryjną i osadami nazębnymi (VOHC)

Zęby przed i po usuwani kamienia nazębnego

Płytka bakteryjna odkłada się na zębach w ciągu kilku godzin od umycia zębów. Jeśli nie zostanie usunięta, dwie-trzy doby później ulega mineralizacji, tworząc kamień nazębny, a stan sprzed zabiegu bardzo szybko powraca.

Właściciel pupila musi być świadomy, ze nawrót stanu zapalnego dziąseł i przyzębia będzie wtedy nieunikniony i szybki.

Leave a reply