Nasi psi i koci pacjenci to prawdziwi twardziele. Wiele z nich nie okazuje objawów bólowych. Czujni opiekunowie zauważają, że ich podopieczni wykazują mniejszą chęć do biegania, skakania, chodzenia po schodach, wstawania z pozycji leżącej czy zwyczajnie posmutnienie. Każdy z tych objawów powinien nas zaniepokoić, gdyż zmiany postępują a wraz z nim ból. Wówczas terapie, które mogłyby być krótkie znacznie się wydłużają a wraz z czasem koszty.


Najczęstszymi zmianami chorobowymi wywołującymi ból są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa. Niestety właściciel dowiaduje się o nich najczęściej przypadkiem podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej czy klatki piersiowej.

https://ambition675727185.files.wordpress.com/2018/06/zoofizjoterapia.jpg?w=1200

W leczeniu zmian zwyrodnieniowych najważniejsze jest zapobieganie nawrotom choroby i jej postępującemu charakterowi. Ogromne znaczenie ma wtedy fizjoterapia, której celem będzie ograniczenie bólu i przyspieszenie procesów regeneracyjnych a po okresie ograniczenia ruchowego, odbudowa masy mięśniowej i siły mięśni. Rehabilitacja ma również znaczenie po leczeniu operacyjnym. Zabiegi fizykalne i kinezyterapia znacznie przyspiesza rekonwalescencje pacjentów. Istotne znaczenie ma wcześniejsza ma wcześniejsza diagnostyka. Dopiero trafnie postawiona diagnoza daje szanse na ustalenie w pełni skutecznego planu terapeutycznego. Dlatego tak ważna jest współpraca lekarza weterynarii z fizjoterapeutą.


Do wykonywanych poza fizjoterapeutą zabiegów należą masaż, dzięki któremu dochodzi do miejscowego rozszerzenia naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz oddziaływanie, między innymi na układ nerwowy, a także zabiegi fizykalne. Efekt ich działania utrzymuje się przez dłuższy czas. Należą do nich magnetoterapia, która może być stosowana w stanach ostrych, może być wykonywana przez gips, bandaż czy wszczepionych implantach metalowych. Doskonale sprawdza się przy chorobach zwyrodnieniowych, procesach zapalenia stawów i tkankach okołostawowych oraz dyskopatii.
Laseroterapia to terapia pobudzająca mechanizmy naprawcze i regeneracyjne, usuwająca napięcia mięśniowe i ból różnego pochodzenia. Promienie laserowe wywołują efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwobrzękowy i regeneracyjny.
Kinezyterapia to ćwiczenia poprawiające równowagę, koordynację, propriorecepcje. Ważne jest, aby te ćwiczenia wykonywał fizjoterapeuta zwierząt, który ma wiedzę w doborze ćwiczeń.


Rehabilitacja naprawdę pomaga!

Jednym z niezaprzeczalnych dowodów jest fakt, że zwierzęta zaczynają robić coś, czego nie robiły wcześniej np. potrafią skakać, podnosić nogę, czy pielęgnować swoją okrywę włosową. Nie robiły tego, bo ból był tak wielki, że uniemożliwiał im normalne funkcjonowanie.

https://www.facebook.com/Anna.SznajderGrzyb/videos/2384172191874980/
Archon to 12-letni Beagle, który oprócz spondylozy miał problemy neurologiczne.
Dwa tygodnie temu, psiak miał problem z chodzeniem, staniem. Tylne łapy “uciekały”.
Po zastosowaniu zabiegów, Archon potrafi pójść na 30 minutowy spacer, co wcześniej było niewykonalne i co najważniejsze, znów cieszy się życiem. Łapki już nie uciekają na boki, kręgosłup nie boli, a efekt ten uzyskaliśmy BEZ LEKÓW PRZECIWBÓLOWYCH!
Leave a reply