© Julia Mashkova / stock.adobe.com
Źródło zdjęcia: https://link.do/PmQvv …

Czym można karmić świnkę morską (lub właściwie kawię domową)?

Świadomość właścicieli wzrasta i zwraca się uwagę na ich potrzeby dietetyczne.

Biorąc pod uwagę temperaturę obecnie (w chwili pisania tegoż artykułu) jako pierwsza na myśl przychodzi woda. Woda to życie. Świnka powinna mieć ją wymienianą codziennie. Warto podawać ją w ceramicznej i odpowiednio ciężkiej miseczce, aby zwierzątko nie było w stanie jej przewrócić. Inną opcją podawania wody jest poidełko.

Cechą charakterystyczną tego gatunku (jak również Nas- ludzi) jest konieczność suplementacji witaminy C. Organizm człowieka i kawii nie jest w stanie wytworzyć witaminy C. Należy ją dostarczać codziennie. Najlepiej w formie suplementów podawanych do pyszczka, ponieważ witamina C dodana do wody szybko ulega rozpadowi.
Odpowiednio zbilansowana dieta (pełna witaminy C) jest w stanie zastąpić suplementację.

Podstawą diety jest wysokiej jakości sianko, które należy trzymać w paśniku. Zwierzątko musi mieć do niego ciągły i nieograniczony dostęp. Jeżeli będzie na podłodze- zostanie zanieczyszczone moczem i odchodami

Drugim w kolejności filarem jest karma bytowa przeznaczona dla kawii domowych. Jest to granulat, przystosowany konkretnie dla tego gatunku. Świnka powinna dostawać go około łyżeczki od herbaty dziennie/ zgodnie z zaleceniami producenta.

Warzywa i owoce są trzecie w częstotliwości podawania. Repertuar jest ogromny, przytoczę tylko kilka opcji. Warzywa, które lubią świnki to pomidor, dynia, ogórek, papryka (łagodna), nać pietruszki (zawiera dużo wapnia- dawkować z umiarem). Spośród owoców można podawać jagody, truskawki (owoce i liście), jabłka, gruszki, borówki, kawałki arbuza. Podajemy garść dziennie.

Warto podawać 3 różne warzywa, oraz 3 różne owoce dziennie, ponieważ kawie domowe potrzebują różnorodnej diety.

Zioła są dostępne w komercyjnych mieszankach dostępnych w sklepach zoologicznych o bogatym asortymencie. Uzupełniają dietę w niezbędne mikro i makroelementy.

Gałązki- Warto podawać je, aby umożliwić ścieranie nieustannie rosnących zębów. Gałęzie powinny być z jabłoni, gruszy, leszczyny.

Nie podajemy:

Kolb, dropsów i innych sztucznie barwionych wynalazków– W większości są to produkty bogate w ziarna zbóż, cukry proste, konserwanty oraz sztuczne barwniki.

Wapienek- Głównym składnikiem tych kostek jest gips. Ponadto ze względu na metabolizm tego pierwiastka u kawii, istnieje ryzyko powstawania kamieni moczowych, oraz innych zaburzeń układu moczowego. Wapń należy dostarczać z dietą.

Leave a reply