Częstym pytaniem, które pojawia się w gabinecie weterynaryjnym przy pierwszej wizycie szczeniaka jest pytanie o to, kiedy można wykąpać szczeniaka. 

Ogólnie rzecz biorąc – nie ma konkretnego terminu, w którym „dozwolona” jest kąpiel szczeniaka. Z reguły wystarczy podmywanie zabrudzonych okolic. Psiaki z hodowli zazwyczaj wydawane są zadbane, więc nie ma jasnych wskazań do kąpieli. Jeśli pies ma jakieś problemy skórne, przed kąpielą warto udać się do lekarza weterynarii. Kąpiel bywa konieczna, ale może też zaszkodzić szczeniakowi, jeśli jest nieprawidłowo wykonana. Lekarz po diagnozie wyda odpowiednie zalecenia, a w razie konieczności wykonywania kąpieli, wskaże szampon lub płukankę o najlepszych właściwościach.

Jeśli już zdecydujemy się na wykąpanie szczeniaka, dobrze byłoby, gdyby psiak był zabezpieczony przeciwko chorobom zakaźnym – wtedy, w przypadku ewentualnego przeziębienia i spadku odporności, pies będzie chroniony. Najlepszą porą będzie wieczór, po ostatnim spacerze – zminimalizujecie w ten sposób możliwość przeziębienia.

Pierwsza kąpiel powinna być przeprowadzona w miarę sprawnie, jak najmniej traumatycznie. Nie rób nic na siłę. Jedne psiaki od razu polubią wodę, jedne będą próbowały uciekać. Pamiętaj, aby uważać na oczy i uszy zwierzaka, gdyż jeśli piana dostanie się w te miejsca, psiakowi na pewno się to nie spodoba.

Przygotuj:

  • Szampon dla szczeniąt – znajdziesz go w dobrym sklepie zoologicznym lub przychodni weteryjnej.
  • Ręcznik 
  • Waciki – można je włożyć do uszu szczeniaka, aby nie dostała się do nich woda. Po kąpieli także dzięki nim pozbędziesz się wilgoci, która ewentualnie dostała się do uszu.

Dobrze zaopatrzyć się w smaczki, dzięki którym pierwsza kąpiel będzie przyjemniejsza dla twojego zwierzaka ☺

Leave a reply